س1. با سلام - برای تعویض عکس شناسنامه ای که محل صدور آن استان دیگر باشد ، باید به همان استان مراجعه کرد یا در بوشهر هم میشود این کار را انجام داد ؟
من صادره از خوزستان هستم ولی 15 سال هست که در بوشهر ساکن هستم ، آیا میتوانم در ثبت احوال بوشهر عکس شناسنامه را تعویض کنم ؟

ج. با سلام خدمت شما

آقای ع.صلواتی ، بله این کار رو می توانید انجام دهید اما باید توجه داشته باشید با توجه به شروع شدن صدور شناسنامه های

مکانیزه دیگر الصاق عکس به شناسنامه انجام نمیگیرد بلکه شناسنامه جدید صادر می شود .

 

س2. شزایط و مدارک لازم برای تغییر نام خانوادگی چیست؟ آیا هر نام خانوادگی قابل تغییر است یا خیر

ج. با سلام خدمت شما

آقای م.ایمانی سوال شما کلی است شما می توانی برای رسیدن به پاسخ خود به اینجا مراجعه بفرمایید.


س3. با سلام احتراماً به استحضار میرساند بنده دو سال پیش اقدام به تعویض شناسنامه نموده ام و اکنون به سریال شناسنامه قبلی خود نیاز دارد ولی هیچ گونه کپی از شناسنامه قبلی خود ندارم لطفاً راهنمایی فرمائید جهت دسترسی به سریال قبلی باید چه کنم ؟

ج. با سلام خدمت شما

خانم م.رفیعی نیا شما با در دست داشتن شناسنامه و کارت ملی خود به اداره ثبت احوال محل صدور شناسنامه خود مراجعه بفرمایید و با توضیح اینکه چرا سریال شناسنامه قبلی خود را نیاز دارید در صورت صلاح دید رئیس اداره با شما همکاری لازم خواهد شد .

س 4. با عرض سلام و خسته نباشيد
مادر من آن طور که از چند نفر شنيده ام، فرزند خوانده هستند. زماني که براي انحصار وراثت اقدام کرديم شوراي حل اختلاف به ما گفت که ايشان شاکي دارند و متوفي خواهر دارد و ما نمي توانيم برگه اي به شما بدهيم. بعد از استعلامي که توسط دادگاه صورت گرفت، مشخص شد که پدربزرگ ( خوانده) من شهادت داده که مادرم در منزل او به دنيا آمده و 2 نفر هم امضا کرده اند.اين مدارک از ثبت احوال شهرستان مادرم به دست آمد. حالا مي خواهم از خدمت شما بپرسم که آيا براي اثبات فرزند خواندگي مادرم کار ديگري هم مي توانند صورت بدهند يا اينکه ما برنده اين پرونده مي شويم. در ضمن زمان فوت پدربزرگم هم يک دادنامه تنظيم شد مبني بر اينکه مادربزرگ مرحومم و مادرم تنها وراث قانوني پدربزرگم هستند. با تشکر از وقتي که گذاشتين. در پناه خدا

ج.خانم مهشید.الف سوال شما اصلا گویا نیست

لازم به ذکر است که ارث به فرزند خوانده تعلق نمیگیرد .

 

س5.برای گرفتن گذرنامه در استان قم اقدام نموده ام اداره گذرنامه اشکال گرفته اند که شناسنامه شما از بوشهر تایید نمی شود بوشهری هستم و فعلا امکان آمدن به بوشهر را ندارم لطفا راهنمایی نمایید با تشکر

ج. آقای امید . م احتراما مقتضی است به اداره ثبت احوال محل سکونت جهت حل مشکل شناسنامه مراجعه فرمایید

 

س6.سلام
چرا و برای چی ثبت احوال به اهل تسنن اجازه نام گزاری فرزندان خود را نمی دهند ( نام دلخواه خود نامی که پدر و مادر انتخاب می کنند )

ج. آقای خالد.ا با توجه به اینکه برابر ماده 20 قانون ثبت احوال انتخاب نام در مورد اقلیتهای دینی شناخته شده در قانون اساسی تابع زبان و فرهنگ دینی آنان است لذا انتخاب نام برای اهل تسنن نیز از قاعده مزبور مستثنی نبوده و لازم است تا به مصادیقی از واژگان مورد نظر اشاره شود تا مراتب پس از بررسی در شورای عالی ثبت احوال مطرح و مورد رسیدگی قرار گیرد

 

س7.با عرض سلام و خسته نباشید
برای تعویض اسم باید ثبت احوال مواف باشد یا دادگاه؟

ج.خانم سارا.ف تغییر نام دارای روند خاصی می باشد که با مراجعه به ( اینجا ) ،اطلاعات کافی دراین زمینه را بدست خواهید آورد

 

س8- جهت اشخاصی که فاقد سند سجلی بوده و در قید حیات نمی باشند می توان کد ملی تخصیص داد؟

اگرنام شما ناپسند و نامناسب باشد،تغییر نامهائی که در هنگام نوشتن معنای نامناسبی به ذهن متبادر نماید یا در هنگام نوشتن یا تلفظ دارای پیچیدگی و دشواری باشد به نامهای مناسب از طریق ثبت احوال انجام پذیر است و در غیر اینصورت از طریق دادگاه امکانپذیر خواهد بود. جهت دریافت اطلاعات بیشتر با تلفن گویای 1510 ثبت احوال استان بوشهر تماس گرفته یا به اداره ثبت احوال محل سکونت خود مراجعه فرمائید.

 

س9- با سلام آیا مشخصات فردی یه نفر رو از طریق شناسنامه یا ... درآورد؟

ج.خانم سارا.ر بله با استفاده از شماره شناسنامه و تاریخ تولد یا از طریق سری سریال شناسنامه امکان دسترسی به مشخصات فردی اشخاص امکانپذیر است. ضمنا ارائه مشخصات فقط به خود فرد یا مراجع ذیصلاح امکانپذیر می باشد.

 

س1 – نام و نام خانوادگی بانوان خارجی که با مردان ایرانی ازدواج می نمایند ( موضوع بند 6 ماده 976 قانون مدنی ) چگونه تعیین خواهد شد؟

ج - بر اساس دستورالعمل شماره 229/1 ( 28/1/86 ) مصوب شورای عالی ثبت احوال ، نام و نام خانوادگی صاحب سند مطابق معرفی نامه تعیین خواهد شد . پس از تنظیم سند سجلی و قبل از صدور شناسنامه در صورتی که نام متقاضی از اسامی قابل تغییر باشد و وی درخواست تغییر آن را بنماید با طرح خواسته در هیات حل اختلاف اقدام مقتضی معمول خواهد شد چنانچه متقاضی فاقد نام خانوادگی یا نام خانوادگی وی از واژه های قابل تغییر باشد پس از تنظیم سند و قبل از صدور شناسنامه می توان حسب مورد نسبت به اختصاص واژه بلامعارض ، یا استفاده از نام خانوادگی دیگری با رعایت حق تقدم یا استفاده از نام خانوادگی همسر برابر ماده 42 ق . ث . ا اقدام و سپس مبادرت به صدور شناسنامه نمود .

س2- اعلام کنندگان واقعه ولادت چه کسانی می باشند ؟

ج ) - پدر یا جد پدری

- مادر در صورت غیبت پدر و در اولین موقعی که قادر به انجام این وظیفه باشد .

- وصی یا قیم یا امین .

- اشخاصی که قانوناً عهده دار نگهداری طفل می باشند .

- متصدی یا نماینده موسسه ای که طفل به آن جا سپرده شده است .

- صاحب واقعه که سن او از 18 سال تمام به بالا باشد .

س3 - آیا فرزندی که پدرش ایرانی است ولی در خارج از کشور بدنیا آمده می تواند شناسنامه ایرانی بگیرد ؟

ج) برابر قانون مدنی فرزند موصوف ایرانی محسوب و می تواند شناسنامه بگیرد .

س4 – اشخاصی که در مورد ولادت یا وفات شهادت دروغ بدهند و شهادت آنان منجر به تنظیم سند سجلی گردد چه رفتاری با آنان خواهد شد ؟

ج) مرتکب جرم گردیده اند و مراتب به مرجع قضایی اعلام خواهد شد .