نشست مشترک ثبت احوال دشتستان وشبکه بهداشت و درمان این شهرستان صبح امروز با حضور رئیس و معاون شبکه بهداشت و درمان دشتستان، معاون امور اسناد هویتی استان، رئیس ثبت احوال دشتستان و تنگستان ، مسئول نمایندگی بخش های تابعه و مسئولین بیمارستانها و خانه های بهداشت شهرستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی ثبت احوال استان، هدف از این نشست اصلاح و بهبود فرآیند ثبت بهنگام وقایع و دستیابی به صددرصد وقایع حیاتی شهرستان می باشد.

شایان ذکر است در پایان این نشست از ثبت یاران برتر با اهدا لوح و هدایایی تقدیر شد.

به یمن سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و یوم الله دهه مبارک فجر ، صبح امروز طی مراسمی با حضور مدیر کل ثبت احوال استان ، بخشدار، شهردار و رئیس شورای شهر و بخش و تعدادی از مسئولان محلی دفتر پیشخوان شهر تنگ ارم شهرستان دشتستان افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی ثبت احوال استان بوشهر، کیامرث صالحی نیا در مراسم آغاز به کار هشتمین دفتر پیشخوان ثبت احوال در شهرستان دشتستان با اشاره به اهمیت، نقش و جایگاه دفاتر پیشخوان ثبت احوال در ارتقا کمی و کیفی خدمات ثبت احوال در استان اظهار داشت:‌ در اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی مبنی بر خصوصی‌سازی و برون‌سپاری اختیارات و خدمات به بخش غیردولتی،‌ سازمان ثبت احوال نیز با احصا چندین خدمت قابل واگذاری و با توجه به اصل نظارت و بازرسی، این خدمات را به دفاتر پیشخوان واگذار کرده است.

مدیرکل ثبت احوال استان با بیان اینکه ثبت احوال، دفاتر پیشخوان را همکار خود در صیانت از مرزهای هویتی کشور می‌داند، افزود: این امر علاوه بر ارائه خدمات در فضای رقابتی موجب تسریع در امر ارائه و دریافت خدمات ارزان قیمت به مراجعه‌کنندگان، بهبود فرآیندها، تسیهل در امور، کاهش زمان انتظار و در نتیجه رفاه شهروندان شده است.

وی یادآور شد: این دفاتر در کنار دفاتر پستی و ادارات پست شهرستانی، خدمات هویتی را انجام می دهند که سبب شده‌ است ظرفیت‌ خدمات دهی مرتبط با حوزه ثبت احوال نسبت به گذشته چندین برابر گسترش یابد و منتج به تسریع و تسهیل در امور مدنظر شده است.

صالحی نیا در پایان تاکید کرد: تمام سعی ما بر این است تا بتوانیم امکاناتی را فراهم آوریم تا ضمن افزایش رضایتمندی ، تمام مردم عزیز در اقصی نقاط استان بوشهر بتوانند به خدمات هویتی دسترسی آسانی داشته باشند که امروز به برکت این انقلاب و دولت توانستیم دفتر پیشخوان این شهر را افتتاح و تعداد این دفاتر را در استان افزایش دهیم.

شایان ذکر است شهر تنگ ارم در 80 کیلومتری مرکز شهرستان دشتستان واقع شده است.

مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر، اسامی برتری که خانواده های بوشهری طی 10 ماه امسال برای فرزندان خود انتخاب کرده اند را اعلام کرد.

کیامرث صالحی نیا در مورد فراوانی نام‌هایی که بوشهری ها برای فرزندان خود طی ده ماه سال جاری برگزیده‌اند، افزود: محمد، حسین، امیرعلی، علی و امیر حسین 5 اسم برتر بوشهری ها طی ده ماه امسال  بوده که برای پسران خود انتخاب کرده‌اند.

وی اضافه کرد: همچنین ابوالفضل، رضا، علیرضا، محمدطاها و محمدرضا نیز در رده‌های بعدی نامگذاری از سوی خانواده‌های بوشهری قرار گرفته‌اند.

مدیر کل ثبت احوال استان بوشهر در مورد فراوانی نام‌های دختران نیز اظهار داشت: فاطمه، زهرا، زینب، رقیه و فاطمه زهرا 5 اسم برتری بودند که مردم استان برای دختران خود برگزیدند.

به گفته صالحی نیا، مریم، حلما، آوا، یسنا و ریحانه نیز در رده‌های بعدی نامگذاری خانواده‌ها قرار گرفته‌اند.

مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر گفت: تنها با درصد بسیار اندکی از اسامی نوزادان موافقت نمی شود.

کیامرث صالحی نیا در مورد نام های مورد درخواست والدین برای نوزادانشان گفت: در بانک اطلاعات سازمان ثبت احوال بیش از ۵ هزار نام وجود دارد و والدین می توانند برای فرزندانشان از این نام ها استفاده کنند.

وی تاکید کرد: چنانچه افرادی نیز بخواهند نام هایی غیر از موارد درج شده در بانک اطلاعات برای فرزندان خود انتخاب کنند باید این نام ها در کمیته نام ثبت احوال با حضور کارشناسان زبان شناسی و اساتید برجسته دانشگاه مورد بررسی قرار گیرد و پس از تصویب، آن را انتخاب کنند.

به گفته وی حداکثر زمان بررسی درخواست والدین برای نام نوزادشان در کمیته نامگذاری یک ماه است.

مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر با اشاره به اینکه تنها درصد بسیار اندکی از اسامی درخواستی والدین مورد موافقت قرار نمی گیرد، گفت: ثبت احوال با نام هایی که معانی خوبی ندارد و موجب هتک حیثیت و شخصیت فرد می شود و یا اینکه غیر ایرانی و اسلامی باشد و یا مغایر با جنسیت فرد باشد مخالفت می کند.

وی افزود: در برخی موارد والدین با معانی نام های درخواستی آشنایی ندارند و پس از مراجعه به ثبت احوال تازه به معنی نام پی می برند و از انتخاب آن منصرف می شوند.

صالحی نیا با اشاره به زمان 15 روزه قانونی ثبت ولادت تاکید کرد: والدینی که قصد دارند اسامی جدیدی که کمتر شنیده شده را برای فرزند خود انتخاب کنند حداقل 15 روز قبل از تولد نوزاد به ثبت احوال مراجعه و از وجود آن در بانک اطلاعات نام اطمینان حاصل نمایند و چنانچه نام انتخابی در مجموعه نام گزینی ثبت احوال وجود نداشت درخواست خود را برای طرح در کمیته نام سازمان ارائه دهند.