همزمان با اول ذی‌الحجه سالروز ازدواج آسمانی حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه زهرا (س)، 35 واقعه ازدواج در سال 96 به ثبت رسیده است.

مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر نرخ ازدواج در استان بوشهر را 6.3 درصد در سال 96 عنوان و بیان داشت: استان بوشهر در زمینه ازدواج جایگاه 28 کشوری را به خود اختصاص داده است.

کیامرث صالحی نیا با اعلام اینکه اطلاعات ازدواج پس از ثبت در دفاتر رسمی ازدواج از طریق یک سامانه واسط به پایگاه اطلاعات جمعیت کشور انتقال می یابد اظهار داشت: بر اساس آمار پایگاه جمعیتی کشور، 7 هزار و 327 واقعه ازدواج در سال 1396 به ثبت رسیده است.

وی ادامه داد: از این تعداد ازدواج‌، 88 واقعه مربوط به مزدوجینی است که نام زوج علی و نام زوجه فاطمه یا زهرا بوده است.

صالحی نیا اضافه کرد: سال گذشته در سالروز ازدواج آسمانی حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه زهرا (س) هیچ  واقعه طلاقی مربوط به استان بوشهر در سامانه ثبت احوال کشور به ثبت نرسیده است.

مدیرکل ثبت احوال استان تصریح کرد: در 4 ماهه سال ‌جاری 3 هزار و 7 واقعه ازدواج به ثبت رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 1.18 افزایش را نشان میدهد.

کیامرث صالحی نیا میانگین سن ازدواج استان در مردان را 27.5 سال و در زنان 22.8 سال اعلام کرد و افزود: بیشترین ازدواج در میان مردان گروه سنی 25 تا 29 سال و در بین زنان 20 تا 24 ساله به وقوع پیوسته است.

ایشان یادآور شد: در 4 ماه سال جاری میانگین اختلاف سن زوج و زوجه در زمان ازدواج 5.6 سال است.

مدیر کل ثبت احوال استان در سفری یک روزه ضمن بازدید از ادارات ثبت احوال شهرستان های عسلویه و جم با فرمانداران این دو شهرستان نیز دیدار و گفتگو کردند.

به گزارش روابط عمومی ثبت احوال استان بوشهر، در این دو نشست جداگانه، مدیر ثبت احوال استان ضمن ارائه گزارشی از آمارهای جمعیتی به بیان اهداف و برنامه های سازمان ثبت احوال در سال جاری پرداخت.

در ادامه این دیدار کیامرث صالحی نیا با بیان اینکه ادارات ثبت احوال جم و عسلویه در ساختمان استیجاری ارائه خدمت می کنند بر لزوم اختصاص زمین برای احداث این دو اداره تاکید کردند.   

گفتنی است در این دیدارها معاون پشتیبانی و معاون امور اداری ثبت احوال استان و روسای ثبت احوال عسلویه و جم مدیرکل را همراهی نمودند.

معاون امور اسناد هویتی ثبت احوال استان بوشهر با بیان اینکه هر فردی می تواند در صورت نامناسب بودن نام خانوادگی خود پس از رسیدن به سن ۱۸ سالگی برای یک بار درخواست تغییر دهد، گفت: در 3 ماه نخست امسال 402 نفر نام خانوادگی خود را تغییر داده اند؛ این در حالی است که این میزان در مدت مشابه سال قبل 381 مورد بوده است.

سیدمحمدطاهر شجاع الدین در مورد شرایط تغییر نام خانوادگی افزود: نام خانوادگی نامناسب مانند ( پالانی ، بیچاره ، گدا و ...) ، بیش از دو کلمه مانند ( خنجری برار عزیزی، فلاح ناگزیر لنگرودی و ...) ، استفاده از واژه های خارجی مانند ( علی اف ، چارلتون، جانسون و ...) ، مغایرت با ارزشهای اسلامی مانند ( بی دین، شیطان پرست و ...) از جمله مواردی است که می توان نام خانوادگی را تغییر داد.

وی به حذف پسوند و یا پیشوند نام خانوادگی نیز اشاره کرد و گفت: براساس بند 14، اشخاص می‌توانند در مواردی که نام خانوادگی ترکیبی از یک واژه یا محل باشد مانند افتخاری علی آبادی و تبریزی رادمنش و یا اینکه نام ایل و یا طایفه، شغل باشد نسبت به حذف این موارد اقدام کنند.

معاون ثبت احوال استان بوشهر تاکید کرد: همچنین هرگاه پیشوند و یا پسوند نام خانوادگی حرف، عدد و یا کلمه زائد باشد نیز می‌توانند آن را حذف کنند.

کتاب طلاق در ایران، حاوی گزارش و آمارهای بازبینی شده طلاق در کشور و محاسبه شاخص های آن به تفکیک استان

 

https://www.sabteahval.ir/Upload/Modules/Contents/asset99/talagh.96.pdf