مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر درخصوص روند صدور شناسنامه‌های مکانیزه گفت: صدور این شناسنامه‌ها از سال 1389 آغاز شده و تا پایان اردیبهشت ماه امسال، تعداد 518هزارو 917 جلد شناسنامه رایانه‌ای جدید در استان بوشهر صادر و تحویل متقاضیان شده است.

اسکندر پاسالار ادامه داد: در دو ماهه نخست امسال 9 هزارو 169 شناسنامه جدید صادر شده که از لحاظ فراوانی، شهرستان بوشهر با 4 هزارو 600 جلد شناسنامه در رتبه نخست قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه با بهره‌ برداری از آرشیو الکترونیکی اسناد،خدمات سجلی بدون در نظر گرفتن محل صدور شناسنامه در سراسر کشور به مردم ارائه می شود، اظهار داشت: درگذشته تعویض شناسنامه فقط در محل صدور شناسنامه امکان پذیر بود و به همین منظور صاحب شناسنامه برای دریافت هرگونه خدمات سجلی باید به محل صدور شناسنامه مراجعه می‌کرد یا از طریق پست درخواست وی به محل صدور شناسنامه ارسال می‌شد  که با بهره برداری از آرشیو الکترونیکی اسناد، خدمات هویتی بصورت پایگاه محور به مردم ارائه می شود و افراد فارغ از محل صدور شناسنامه، با مراجعه به ثبت احوال یا دفاتر پیشخوان محل سکونت، می توانند خدمات هویتی دریافت کنند.

مدیرکل ثبت احوال استان با اشاره به اینکه فرآیند تعویض شناسنامه در اختیار دفاتر پیشخوان قرار داده شده است، تصریح کرد: این اقدام در راستای اصل 44 قانون اساسی و با هدف سرعت‌دهی به کار مردم صورت گرفته است و متقاضیان مجبور نیستند مسافت طولانی را تا ثبت احوال طی کنند و با مراجعه به یکی از نزدیکترین دفاتر پیشخوان که خدمات ثبت‌احوال را  ارائه می‌دهد برای تعویض شناسنامه اقدام کنند.

پاسالار در خصوص مدت زمان تعویض شناسنامه ها نیز گفت: در حال حاضر از درخواستی که برای تعویض شناسنامه در دفتر پیشخوان داده می‌شود تا زمانی که شناسنامه جدید به درب منزل ارسال شود، بسته به شهرستان مورد تقاضا یک هفته تا 15 روز طول می‌کشد.

ایشان ادامه داد: البته صدور شناسنامه برای نوزادان در ادارات ثبت احوال استان بوشهر در کمتر از یک روز برای متقاضیان صادر و تحویل می‌شود.

مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر دارا بودن روکش امنیتی، چاپ برجسته، حساس به مواد شیمیایی، اسکن شدن عکس به جای الصاق، دارا بودن  نخ امنیتی و منقوش بودن به آرم جمهوری اسلامی ایران و عبارت ثبت احوال کشور و خلیج فارس را از ویژگی‌های شناسنامه مکانیزه ذکر کرد و افزود: ضریب امنیتی بالای شناسنامه‌ها و عدم جعل، از مهمترین ویژگی شناسنامه‌های جدید است که در قطع پاسپورت بوده و دارای استاندارد ملی است و مشکلاتی که در گذشته در درج غلط املایی مندرجات شناسنامه وجود داشت در شناسنامه‌های رایانه‌ای جدید وجود ندارد و با توجه به ضریب امنیت بالای این شناسنامه‌ها تاکنون گزارشی مبنی بر جعل این شناسنامه‌ها ارائه نشده است .

در 10 سال گذشته اسامی مختلفی به صورت مقطعی مورد استقبال والدین قرار گرفت اما در این مدت اسامی ائمه معصومین همیشه محبوب بوده اند.

 

اسم نمود انسان است و معرف هركس در جامعه، اسم او است، نام اشخاص می‌تواند بر روحیه و شخصیت‌ فرد تأثیر گذارد چراکه تمام عمر، او را با این نام خطاب می‌کنند و فرد به نوعی خود را مصداق واقعی آن نام می‌داند.

یکی از حقوق فرزند بر پدر و در واقع نخستین احسان و نیکی پدر نسبت به کودک، پس از تولّد، آن است که نام نیکو و مناسبی برای او انتخاب نماید.

 پیامبر اکرم (ص) مؤمنان را به نامگذاری‌ فرزندانشان با نام نیکو سفارش کرده‌اند و فرموده‌اند: نخستین چیزی که هر کس از شما به فرزندش پیشکش‌ می‌کند نام نیکو است زیرا كه در روز قيامت هركسی را به اسمش صدا می‌زنند.

 انتخاب نام نیکو برای فرزندان اهمیت زیادی دارد، از جمله مظاهر زیبایی هر انسانی نام خوب و زیبا می‌باشد، نام گذاری به دلیل نقشی که ایفا می‌کند باعث تاثیر گذاری و تاثیر پذیری عمیقی در عرصه اجتماعی افراد می‌گردد. نام اشخاص جامعه می‌تواند معرف فرهنگ ملی و ارزش‌های اخلاقی آن جامعه باشد همچنین انتخاب نام‌های شخصیت‌های دینی برای فرزندان علاوه بر اینکه معرف دین و آیین افراد است می‌تواند نشانه علاقه به حقایق دین در افراد باشد.

 از آنجایی که نام‌ها غالباً با انگیزه، عشق و علاقه برای آن فرد انتخاب می شود و با توجه به اینکه در ایران اسلامی مردم علاقه خاصی به ائمه معصومین دارند نام فرزندان خود را از نام ائمه برمی‌گزینند.

 با بررسی آمار مشاهده می‌شود که در 10 سال اخیر فاطمه همواره رتبه اول در فراوانی نام‌های برگزیده شده برای دختران و محمد دارای بیشترین فراوانی در نام‌های برگزیده شده برای پسران در استان بوشهر بوده است.

فاطمه، زهرا، زینب، رقیه، فاطمه زهرا، مریم، یسنا، نازنین زهرا، ریحانه، معصومه، ستایش، باران، آوا، مهسا، هستی، سارا، مهرسا، سارینا، نرجس و کوثر در لیست‌ فراوان‌ترین نام‌های برگزیده‌ برای دختران طبق آمار در 10 سال‌ اخیر بوده است.

 همچنین فراوان‌ترین نام‌های‌ برگزیده شده برای پسران در این 10 سال محمد، حسین، امیرعلی، علی، امیرحسین، ابوالفضل، علیرضا، رضا، محمدطاها، مهدی، محمدرضا، امیرمحمد، امیرعباس، علی اصغر، محمدمهدی، محمدحسین، امیررضا، پارسا، محمدجواد و طاها می باشد.

مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر گفت: از ابتدای سال جاری کارت‌های ملی قدیمی از درجه اعتبار ساقط شد و افرادی که تاکنون برای دریافت کارت هوشمند ملی اقدام نکردند برای دریافت خدمات از دستگاه های دولتی با مشکل روبرو می شوند.

اسکندر پاسالار روز سه شنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: از ابتدای اردیبهشت با اعلام سازمان ثبت احوال کشور سریال همه کارت های ملی قدیمی از پایگاه اطلاعات جمعیت کشور حذف و افراد نمی‌توانند خدمات برخط دریافت کنند و ابتدا باید تقاضای کارت هوشمند ملی کنند.

وی اظهار داشت: از ابتدای خرداد ماه با هماهنگی‌های انجام شده و صدور بخشنامه به دستگاه‌ها، مقرر شد افرادی که تقاضای دریافت کارت ملی هوشمند کرده اما مرحله تکمیل ثبت نام خود را انجام نداده اند می‌توانند با فیشی که در اختیار دارند برای امور اداری و بانکی خود مراجعه و استعلام برخط بگیرند.

پاسالار ادامه داد: استعلام‌ها و احراز هویت در ۲۰۰ هزار نقطه به صورت آنلاین انجام می‌شود.

وی یادآور شد: بنابراین افرادی که ثبت نام خود را تکمیل کردند اما هنوز موفق به دریافت کارت هوشمند ملی خود نشده اند با ارائه شماره ملی می‌توانند احراز هویت خود را انجام دهند حتی با تغییر در نرم‌افزار امکان تطبیق چهره به چهره نیز در دستگاه‌های استعلام‌کننده فراهم شده است.

پاسالار اضافه کرد: افرادی که درخواست داده اند و رسید خود را گم کرده اند یا به هر نحو رسید خود را در اختیار ندارند می‌توانند با مراجعه به محل ثبت نام رسید المثنی بگیرند تا بتوانند احراز هویت خود را در دستگاه‌ها انجام دهند.

مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر افزود: از ابتدای اجرای طرح کارت هوشمند ملی تا ۱۷ خرداد سال جاری، در استان بوشهر ۸۵.۷۴ درصد از واجدین شرایط دریافت کارت هوشمند ملی تقاضا دادند و ۱۱۰ هزار و ۵۵۲ نفر هنوز برای دریافت کارت اقدامی نکرده اند این در حالی است که چهار هزارو ۶۸۲ کارت صادر شده و متقاضیان برای دریافت آن هنوز مراجعه نکرده اند.

مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر گفت: در فروردین و اردیبهشت ماه امسال، تعداد 686 واقعه فوت در استان به ثبت رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، 13.6 درصد رشد داشته است.

اسکندر پاسالار ادامه داد: از این تعداد 380  نفر مرد و 281 نفر زن می باشند.

وی نسبت جنسی وفات طی این مدت را 135 نفر عنوان کرد و گفت: در 2 ماه نخست سال 98 به ازای فوت هر 100 زن، 135 مرد فوت کرده است این در حالی است که این میزان در سال گذشته 129 بوده است.

مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر میانگین ثبت فوت در هرشبانه روز را 11 واقعه اعلام کرد و افزود: بیشترین وفات ثبت شده مربوط به شهرستان دشتستان و کمترین میزان مربوط به شهرستان عسلویه و جم می باشد.

وی با بیان اینکه بیشترین فوت های ثبت شده مربوط به گروه سنی 80 تا 84 ساله است، گفت: نرخ ثبت فوت استان، 3.4 در هزار می باشد؛ یعنی به ازای هر 1000 نفر از جمعیت استان، 3 نفر از جمعیت آن کاسته شده است.

پاسالار خاطرنشان کرد: بیماری های قلبی و عروقی، حوادث غیرعمد و سرطان ها و تومورها همواره سه دلیل عمده فوت در دو ماهه این استان بوده است.