مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر گفت: در فروردین و اردیبهشت ماه امسال، تعداد 606 واقعه فوت در استان به ثبت رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، 12.05 کاهش داشته است.

کیامرث صالحی نیا ادامه داد: در دو ماهه سال جاری، به طور متوسط روزانه 10 واقعه فوت به ثبت رسیده که میانگین آن در هر 5 ساعت 2 واقعه می باشد.

وی با اشاره به اینکه بیشترین وفات ها در مناطق شهری و مربوط به مردان بوده است، اظهار داشت: از میان وفات های ثبت شده، تعداد 325 مورد مربوط به مردان و 252 مورد مربوط به زنان است که نسبت جنسیتی آن برابر با 129 می باشد.

ایشان خاطرنشان کرد: بیماری های قلبی و عروقی، سرطان ها و تومورها و حوادث غیرعمد همواره سه دلیل عمده فوت در دو ماهه این استان بوده است.

مدیرکل ثبت احوال بوشهر با بیان اینکه بیشترین فوت های ثبت شده مربوط به گروه سنی 75 سال و بیشتر است، گفت: نرخ ثبت فوت استان، 3 در هزار می باشد؛ یعنی به ازای هر 1000 نفر از جمعیت بوشهر، 3 نفر از آن فوت شده است.

مدیرکل ثبت احوال بوشهر از کاهش 7.55 درصدی ولادت طی 2 ماه نخست امسال، در استان خبر داد.

کیامرث صالحی نیا با مقایسه ولادت های 2 ماهه نخست امسال با مدت مشابه سال قبل اظهار داشت: در این مدت 3 هزارو 206 واقعه ولادت در استان به ثبت رسیده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته شاهد کاهش 7.55 درصدی هستیم.

وی افزود: از مجموع کل ولادت‌های ثبت شده استان هزار و 663 مورد پسر و هزار و 543 مورد دختر بوده است.

صالحی نیا با اشاره به نسبت جنسیتی استان در 2 ماه امسال اظهار داشت: به ازای هر 108 نوزاد پسر 100 نوزاد دختر متولد شده است، این در حالی است که این میزان در سال گذشته نیز همین مقدار بوده است.

ایشان در خصوص بیشترین فراوانی ولادت در گروه سنی مادران خاطرنشان کرد: بیشترین فراوانی ولادت در گروه سنی مادران 25 تا 29 سال می باشد و پس از آن مادران گروه سنی 30 تا 34 سال قرار دارند.

مدیرکل ثبت احوال بوشهر در پایان نرخ ولادت در 2 ماهه نخست سال جاری را 16.6 اعلام و تصریح کرد: نرخ ولادت اعلام شده به این معناست که به ازای هر 1000 نفر از جمعیت استان، قریب 16.6 نفر به آن اضافه شده است.

معاون سیاسی امنیتی استاندار بوشهر با تاکید بر لزوم ثبت به موقع وقایع حیاتی گفت: وقایع چهارگانه حیاتی اعم از ولادت، فوت، ازدواج و طلاق باید در کمترین زمان ممکن ثبت شود و امیدوار هستم به سمتی برویم که ثبت وقایع حیاتی به 100 درصد برسد.

به گزارش روابط عمومی ثبت احوال استان بوشهر، مدیر کل ثبت احوال استان در نشست شورای هماهنگی ثبت وقایع حیاتی استان بوشهر اظهار داشت: جمعیت استان بوشهر مطابق سرشمارس سال 95 یک میلیون و 163 هزار و 400 نفر است و نسبت جمعیت به مساحت استان نیز 51.36 در هر کیلومتر مربع است.

کیامرث صالحی‌نیا افزود: با توجه به ولادت و فوت که در سال 96 به وقوع پیوسته پیش‌بینی می‌کنیم جمعیت استان در ابتدای سال 97 با احتساب اتباع خارجی ساکن در استان یک میلیون و 179 هزار و 280 نفر باشد.

وی یادآور شد: اکنون در 21 اداره و نمایندگی، 21 دفتر پیشخوان شهری، 10 دفتر پستی و 7 ایستگاه سیار خدمات لازم برای مردم استان در حوزه ثبت وقایع و تعویض کارت ملی و شناسنامه و سایر خدمات هویتی انجام می‌شود.

مدیر کل ثبت احوال استان بوشهر گفت: ثبت به موقع ولادت و فوت و ازدواج و طلاق امری مهم است که موجب برنامه‌ریزی دقیق‌تر مسئولان می‌شود.

صالحی‌نیا به مهم‌ترین عوامل ثبت خارج از مهلت قانونی اشاره کرد و ابراز داشت: عدم صدور گواهی ولادت در بیمارستان، عدم اعلام به موقع واقعه ولادت در بیمارستان و عدم اعلام به موقع ولادت در خانه‌های بهداشت از مهم‌ترین عوامل در ثبت خارج از مهلت قانونی ولادت در استان است.

وی همچنین به مهم‌ترین عوامل ثبت خارج از مهلت وقایع فوت نیز اشاره کرد و گفت: عدم همکاری دهیاری‌ها در اعلام به موقع و عدم همکاری خانه‌های بهداشت در اعلام به موقع وفات از جمله این عوامل است.

مدیر کل ثبت احوال استان بوشهر، بیماری‌های قلبی و حوادث غیر عمد را مهم‌ترین عوامل مرگ و میر در استان برشمرد و افزود: بیماری‌های قلبی و عروقی، حوادث غیر عمد، سرطان و بیماری‌های دستگاه تنفسی چهار عامل مهم مرگ و میر در استان به شمار می‌روند.

صالحی‌نیا همچنین گفت: 40 درصد از وفات‌های ثبت شده در استان به افراد 75 سال به بالا تعلق دارد.

وی یادآور شد: در سال 96 تعداد 21 هزار و 761 نفر در استان متولد شدند و 4 هزار و 345 نفر نیز در استان فوت کردند و بر این اساس بیش از 17 هزار نفر به جمعیت استان اضافه شده است.

معاون سیاسی امنیتی استاندار بوشهر در این نشست با تبریک سالروز ولادت امام حسن مجتبی (ع) و دهه کرامت اظهار داشت: در دهه کرامت، اخلاق کریمانه داشته باشیم و به فقرا و مستمندان و نیازمندان کمک کنیم.

مجید خورشیدی با بیان اینکه احصای آمار دقیق موجبات پیشرفت در امور می‌شود ابراز داشت: بدون داشتن آماری دقیق و مستند نمی‌توان برنامه‌ریزی کرد و برای برنامه‌ریزی در تمام امور نیازمند داشتن اطلاعات و آمار دقیق هستیم بویژه دسترسی به آمار جمعیتی و پراکندگی جمعیتی امری مهم است.

خورشیدی یادآور شد: اگر آمارها به موقع ثبت شود و در اختیار دستگاه‌های برنامه ریز قرار گیرد موجبات پیشرفت را فراهم می‌کند و انتظار داریم دستگاه‌های مسئول بویژه ثبت احوال نسبت به ثبت به موقع وقایع حیاتی اهتمام ورزند.

وی در ادامه خواستار اهتمام بیشتر ثبت احوال استان در صدور کارت ملی هوشمند شد و اضافه کرد: راه‌اندازی سرویس‌های سیار در ادارات و نهادها می‌تواند موجبات تسریع در صدور کارت ملی هوشمند شده که از ثبت احوال انتظار داریم تمهیدات لازم را بیندیشد.

معاون سیاسی امنیتی استاندار بوشهر در ادامه با اشاره به مزایای کارت ملی هوشمند خواستار ارتباط آنلاین دستگاه‌های ذیربط با سامانه یکپارچه شد و افزود: دستگاه‌های مربوط بویژه بانک‌ها که ارتباط آنلاین دارند نباید از مراجعه‌کنندگان اصل و تصویر مدارک هویتی را طلب کنند و انتظار است از طریق سیستم هوشمند و پایگاه اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال نسبت به شناسایی مراجعه‌کنندگان اقدام کنند.

 

 

به گزارش روابط عمومی ثبت احوال استان، اولین کارگروه مدیریت سرمایه انسانی استان، صبح امروز به دبیری ثبت احوال استان بوشهر برگزار شد.

این جلسه به ریاست دکتر حسن ابراهیمی معاون سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان و با دبیری اسکندر پاسالار معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی ثبت احوال استان و با حضور معاونین مالی و پشتیبانی دستگاههای اجرایی استان تشکیل شد.

معاون سازمان مدیریت استان هدف از تشکیل این جلسه را تعامل مناسب و مستمر با دستگاههای اجرایی با رویکرد برقراری انضباط مالی، ایجاد وحدت رویه و هم افزایی سازمانی، برقراری ارتباط پویا و همکاری های لازم در جهت اجرای قوانین، بخشنامه ها، دستور العمل ها و جمع آوری نقاط قوت، ضعف ها و برداشتها و شناسایی تهدید های موجود و تبدیل آنها به فرصت ها و تلاش همه جانبه برای رشد و ترقی و حرکت منسجم تر در این مسیر عنوان کرد.