نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر: آمارهای ثبت احوال یکی از عناصر برنامه ریزی و مدیریت ملی است که از چالش هایی که در جامعه رخ می دهد جلوگیری می کند.

 

به گزارش روابط عمومی ثبت احوال استان، حضرت آیت الله صفایی بوشهری نماینده محترم ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر در نشستی صمیمی با کارکنان ثبت احوال استان دیدار و گفتگو کردند.

حضرت آیت الله صفایی بوشهری در آغاز به تشریح ثبت احوال پرداخت و اظهار داشت: ثبت احوال یعنی ضبط و حفظ کردن هویت یک قوم در چارچوبی منظم، و اقوامی که در طول تاریخ دارای ثبت هویتی نیستند بعنوان اقوامی بدون هویت و بی ریشه شمرده می شوند.

ایشان افزود: اگر می بینیم ایران به عنوان یک کشور با سابقه در جهان کنونی تلقی می شود به دلیل داشتن شخصیت های برجسته و ریشه های تاریخی آن است که به ثبت رسیده اند.

امام جمعه بوشهر با بیان اینکه ثبت صحیح و دقیق وقایع حیاتی و نگهداشت آن بسیار حائز اهمیت است گفت: با توسعه علم و فناوری های نوین چاره ای نیست جز اینکه به سمت سیستم های الکترونیکی برویم؛ زیرا صحت، سرعت و امنیت بالایی دارد که این از ویژگی های دولت الکترونیک است واز اینکه می بینیم ثبت احوال در ایجاد دولت الکترونیک گام های بلندی برداشته است جای بسیار خوشحالی دارد.

وی ادامه داد: یکی از کارهای مهمی که مترتب بر کار بزرگ ثبت احوال است که مرتبط با وقایع حیاتی نیز می باشد، برنامه ریزی دانش بنیان نظام است .

نماینده ولی فقیه در استان با اعلام نقش مهم و کلیدی آمار ثبت احوال در برنامه ریزی ها اظهار داشت: برنامه ریزی، ساختاری دارد که اگر آمار پایه و اساس آن نباشد دچار بحران خواهیم شد و اینجاست که نقش ثبت احوال ظهور پیدا می کند.

صفایی بوشهری خاطر نشان کرد: آمارهای ثبت احوال یکی از عناصر برنامه ریزی و مدیریت ملی است که از چالش هایی که در جامعه رخ می دهد جلوگیری می کند.

وی ادامه داد: همین آمار ازدواج و طلاق یک اطلاعات استراتژیک است که مسئولین باید بطور دقیق این آمار را رصد و ارزیابی کنند تا بتوانند مشکلات موجود را مدیریت و مرتفع نمایند و مسئولین باید این کار بزرگ ثبت احوال را گرامی بدارند.

امام جمعه بوشهر در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: یکی از نکات مهم دیگری که بسیار جای خرسندی دارد ارتقاء سطح صحت دقت آمار و مدارک هویتی است که در اختیار مردم و مسئولین قرارمی گیرد؛ در گذشته بعضاً مشاهده می شد مدارک هویتی که در اختیار مردم قرار داده می شود اشتباه است یا آمارهای منتشره با نواقصاتی همراه بود که بحمداله با استقرار دولت الکترونیک و مکانیزه شدن امور، اشتباهات انسانی از بین رفته و ضریب صحت و دقت اسناد و مدارک هویتی بالا رفته است.

ایشان در پایان ضمن تشکر از کارکنان ثبت احوال استان گفت: در چند سال اخیر یک مورد هم شکایت و گلایه ای از ثبت احوال استان نداشته ایم و این نشان از بزرگی و مردم داری کارکنان ثبت احوال دارد که توانسته اند تا این حد مردم شریف استان را از خود راضی نگه دارند.