به گزارش روابط عمومی ثبت احوال استان بوشهر، اولین جلسه شورای ثبت وقایع حیاتی استان با حضور عبدالکریم گراوند معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار، مدیرکل و معاون امور اسناد هویتی ثبت احوال بوشهر و مسئولین استانی دستگاههای عضو این کمیته در سالن شماره یک استانداری بوشهر برگزار شد .

مدیرکل ثبت احوال استان در ابتدای جلسه ضمن تشکر از حضورهمه اعضاء به تشریح آمار وقایع حیاتی استان پرداخت و گفت: جمعیت استان برابر آخرین سرشماری ( سال 1395) 1163400 نفر و مساحت استان برابر آخرین مطالعات جغرافیایی 22743 کیلومتر مربع است که با این توصیف تراکم نسبی جمعیت به مساحت،  51.36 نفر در هر کیلومتر مربع است و متوسط رشد سالانه جمعیت 2.4 درصد می باشد. همچنین بر اساس سرشماری سال 1395 برآورد جمعیت استان در ابتدای سال جاری 1168013  نفر محاسبه شده است.

کیامرث صالحی نیا ادامه داد: در سال گذشته 22 هزار و 832  واقعه ولادت در استان رخ ‌داده که از این تعداد 16 هزار و 841 مورد شهری و 5 هزار و 991 مورد هم روستایی بوده است.

وی با بیان اینکه در سال گذشته تعداد 4 هزار و 294 واقعه وفات در استان به ثبت رسیده است، افزود: از این تعداد سه هزار و 13 مورد شهری و هزار و 252 مورد هم روستایی بوده است.

صالحی نیا اظهار داشت: سال گذشته 8 هزار و 521 واقعه ازدواج در استان به ثبت رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 2.79 درصد رشد داشته است. ایشان تصریح کرد: طی سال گذشته 2 هزار و سی وسه واقعه طلاق در سطح استان به وقوع پیوسته که متاسفانه بیشترین آن در یک سال نخست زندگی اتفاق افتاده است.

مدیر کل ثبت احوال استان خاطر نشان کرد: در سال گذشته بیش از 99 درصد وقایع حیاتی ولادت و وفات استان در مهلت قانونی به ثبت رسیده که تلاش می شود این آمار در سال جاری به 100درصد نزدیکتر شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر اینکه رسالت بزرگ ثبت احوال ثبت به موقع و به روز وقایع حیاتی چهارگانه، صدور اسناد هویتی و انتشار آمارهای حیاتی است یادآور شد: اگر خلل و کوتاهی در ثبت به موقع وقایع حیاتی افراد به وجود آید؛ هم موجب تضییع حقوق شهروندی افراد و هم مشکلات جدی برای مسئولین و برنامه ریزان کشور به وجود خواهد آورد از این رو نقش ثبت احوال در ثبت بهنگام وقایع حیاتی و صدور به موقع اسناد هویتی و حفظ و نگهداری آن بسیار حائز اهمیت است.

صالحی نیا با بیان اینکه برآورد مستمر اطلاعات جمعیتی یکی از مولفه های اساسی مورد نیاز برای برنامه‌ریزی در حوزه‌های اقتصادی، رفاهی و تامین اجتماعی است، اظهار کرد: با ثبت دقیق و بهنگام وقایع حیاتی، زمینه تدوین سیاست‌ها، برآورد خواسته‌ها و رفع چالش های پیش رو فراهم می‌شود که این لزوم همکاری و همراهی بیش از پیش دستگاههای ذیربط را در این مسیر دشوار می طلبد.

مدیرکل ثبت احوال در پایان به بررسی چالش‌های استان در حوزه ثبت احوال پرداخت و تصریح کرد: رسیدگی به مشکلات آرامستان های استان توسط شهرداری هاو بخشداری ها در دستورکار قرار گیرد. وی از روسای دانشگاه های علوم پزشکی و پزشکی قانونی استان خواست تا همکاری بیشتر و موثرتری با ثبت احوال در زمینه ثبت به موقع وقایع حیاتی داشته باشند. همچنین نظارت دقیق بر خانه های بهداشت روستایی را مورد تاکید قرار داد.

 معاون سياسي، امنيتي و اجتماعي استاندار بوشهر ضمن تشکر از خدمات ارزنده و ارزشمند ثبت احوال استان در انتخابات امسال گفت: سازمان ثبت احوال کشور در حال حاضر متولی بزرگترین و مهمترین پایگاه اطلاعات هویتی و تابعیتی کشور است که با ارائه خدمات به سایر دستگاه های اجرایی ، بازوی توانمند دولت در امر هویت و شناسایی است.
عبدالکریم گراوند با اشاره به اهمیت آمار و اطلاعات صحیح دربرنامه ریزی های کشور، برلزوم همکاری همه دستگاه های اجرایی و اداری و مردم با ثبت احوال در ثبت بموقع وقایع حیاتی چهارگانه تاکید کرد.
وی خاطرنشان کرد: اطلاعات و آمار در اخذ تصمیمات مهم دولت نقش بسزایی دارد و این آمارها در سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی‌های کلان کشور بسیار با ارزش است و هرچه آمار با دقت تر و به روز تر باشد، برنامه‌ریزی‌ها دقیق‌تر و مطلوبتر خواهد بود.

ایشان در پایان گفت: برای تحقق ثبت صددرصدی و بهنگام وقایع حیاتی، همکاری های مردمی نقش حائز اهمیتی دارد واین باید به یک فرهنگ عمومی تبدیل شود  زیرا هرگونه سوء استفاده از اسناد هویتی پیامدهای ناگوار اجتماعی و بعضا امنیتی برای کشور به همراه دارد.