به گزارش روابط عمومی ثبت احوال استان بوشهر، معاون وزیر کشور و رئیس سازمان ثبت احوال به همراه معاونین سازمان و مدیرکل و کارکنان ثبت احوال استان بوشهر با آیت الله صفایی بوشهری دیدار کردند.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور با بیان اینکه ثبت احوال در سالهای اخیر رشد و توسعه فزاینده ای داشته است اظهار داشت: امروزه سازمان ثبت احوال از حالت سنتی عبور کرده و به صورت کاملاً الکترونیکی خدمات ارائه می کند.

دکتر درخشان نیا یکی از مهمترین پروژه های پیش روی سازمان را کارت هوشمند ملی عنوان کرد و افزود: تا کنون 76 درصد از این پروژه انجام شده که امیدواریم با رفع موانع هر چه سریعتر این کار به اتمام برسد.

وی در خصوص علت تاخیر در صدور کارت های هوشمند ملی گفت: پیش از این بدنه کارت وارداتی بوده که با عنایت به فرمایش مقام معظم رهبری در خصوص استفاده از تولیدات داخلی بر آن شدیم تا با مطالعات دقیق و کارشناسی از ظرفیت های داخل کشور استفاده و تولید بدنه کارت را بومی سازی کنیم.

رئیس سازمان ثبت احوال با بیان اینکه بزودی تولید انبوه بدنه کارت ملی هوشمند در داخل آغاز می شود، ابراز امیدواری کرد: از آذر ماه امسال کارت هوشمند ملی تولید داخل در اختیار مردم قرار می گیرد.
ایشان در خصوص پایگاه اطلاعات جمعیتی کشور نیز گفت: پایگاه اطلاعات جمعیتی کشور بزرگترین پایگاه هویتی است که اطلاعات آن طی یک سده جمع آوری و مرتباً به روز رسانی می شود تا اطلاعات دقیقی در اختیار برنامه ریزان کشور قرار گیرد.

وی با تاکید بر تسریع در استقرار دولت الکترونیک عنوان کرد: سازمان ثبت احوال از طریق پایگاه اطلاعات جمعیت کشور آماده سرویس دهی برخط به نهادها، ارگانها و سازمانهای مختلف می باشد ولی دستگاهها باید زیرساخت و سخت افزار آن را فراهم کنند تا بتوانند از این پایگاه بهره گیرند.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر با بیان اینکه سازمان ثبت احوال در هر نظام، ریشه ای ترین کار هویتی یک کشور را در دست دارد گفت: ضبط، حفظ و توسعه هویتی کشور در دست ثبت احوال است و باید این کار با دقت بالایی صورت گیرد.

آیت الله صفایی بوشهری اضافه کرد: ثبت احوال با توسعه فناوریهای نوین و گسترش حوزه جمعیتی به سمت توسعه الکترونیکی پیش رفته و باید در این مسیر کار را دانش بنیان ادامه دهد.

نماینده ولی فقیه در استان بوشهر گفت: در بازدیدی که سال گذشته از ثبت احوال بوشهر داشتم اطلاعات اسناد هویتی و تصاویر گذشته خودم را برای اولین بار دیدم که بسیار جذاب بود.

امام جمعه بوشهر ادامه داد: ثبت احوال با داشتن چنین اطلاعات ارزشمندی می تواند با ایجاد سامانه ای اطلاعات خود افراد را در دسترس آنان قرار دهد و اسناد موجود را ماندگار کند.

آیت الله صفایی بوشهری اتقان اسناد هویتی و حفاظت از اطلاعات افراد را از مولفه های شاخص ثبت احوال برشمرد و تصریح کرد: در گذشته به دلیل خطاهای انسانی، اشتباهات بسیاری در اسناد دیده می شد که با توسعه فناوریهای اکترونیکی این خطاها به حداقل ممکن رسیده و این دستاوردی بسیار بزرگ و ارزشمند است و جایگاه عمومی سازمان ثبت احوال را ارتقا داده است.