بسمه تعالی

 

دهه مبارک فجر و پیروزی انقلاب اسلامی ایران، مرهون خون های ریخته شده در راه حق و عدالت و دستاوردهای ملتی است که با خلق حماسه ای ماندگار نام ایران را در قلب تاریخ جاودانه کردند. ایام مبارک و غرور آفرین دهه فجر پیروزی انقلاب اسلامی امسال که با ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) تقارن پیدا کرده است، یاد آور راهبری های انقلابی رهبر کبیر انقلاب و فداکاری های ملت بزرگ ایران می باشد. چهل سال از استقرار نظام مقدس جمهوری اسلامی در ایران عزیز می‌گذرد، چهل سالگی، دوران بلوغ است و به همین دلیل یکی از حساس‌ترین مقاطع تاریخ ایران را پشت سر می‌گذاریم و دشمنان سعی دارند که با روش‌های مختلف جلو پیشرفت ایران عزیز را در چهل سالگی انقلاب بگیرند و بر هر ایرانی که خواهان عزت ایران سرافراز می‌باشد، همت، تلاش و کوشش در جهت بقاء و دوام انقلاب و ایران عزیز واجب است.

اکنون که توفیق الهی نصیبمان شده است تا شاهد برگزاری مراسم های چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب باشیم، فرارسیدن ایام مبارک دهه فجر را به همه فجر آفرینان به ویژه مقام معظم رهبری، ریاست محترم جمهوری، خانواده های معظم شهدا و ایثارگران و تمامی خدمتگزاران صدیق نظام مقدس جمهوری اسلامی و آحاد مردم ایران به ویژه مردم متدین، انقلابی و غیور استان بوشهر تبریک و تهنیت عرض نموده و اعلام می کنیم ما با شعار افتخار به گذشته و امید به آینده در چهل سالگی انقلاب بر روی ارزش‌ها و آرمان‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایستادگی کرده و با تبعیت از منویات مقام معظم رهبری و وصایای امام عظیم الشان تمامی تلاش خود را در جهت اعتلای ایران عزیز به کار خواهیم گرفت.

 

اسکندر پاسالار

مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر

رییس اداره ثبت احوال دشتستان: در حال حاضر وضعیت ثبت وقایع در دشتستان بد نیست، اما برخی مشکلات جانبی وجود دارد که از عوامل سبب بروز پدیده دیرثبتی شده اند.

به گزارش روابط عمومی ثبت احوال استان بوشهر، جلسه شورای هماهنگی ثبت وقایع حیاتی شهرستان دشتستان به ریاست فرماندار و با حضور مدیرکل و معاون اسنادهویتی ثبت احوال استان، رئیس ثبت احوال دشتستان و اعضای شورا، در فرمانداری دشتستان برگزار شد.

مدیرکل ثبت احوال استان با بیان اهمیت ارائه آمار دقیق و به موقع و تاثیر آن در تصمیمات استانی و کشوری به تشریح ضرورت ثبت وقایع چهارگانه در مهلت قانونی پرداخت و از دستگاه‌های مرتبط به ویژه دهیاری ها خواست همکاری نزدیک و مناسبی با اداره ثبت احوال داشته باشند.
اسکندر پاسالار با تاکید بر حاکمیتی بودن وظایف و فرآیندهای عملیاتی ثبت احوال گفت: آمار و ارقام ثبت شده توسط ثبت احوال می تواند وضعیت اجتماعی کشور را مشخص کرده و تصمیم گیری را هدفمند سازد، از این رو باید با هرگونه دیر ثبتی و ایجاد اختلال در روند انتقال اطلاعات به ثبت احوال به حداقل برسد.

فرماندار دشتستان گفت : اهمیت و جایگاه آمار و اطلاعات در برنامه ریزی و تدوین برنامه های توسعه اجتماعی، فرهنگی ، اقتصادی بسیار مهم است .
ارسلان زارع اظهار داشت : دستگاههای اجرایی باید با تعامل وهمکاری با اداره ثبت احوال در چهار چوب مناسب و هدفمند در این خصوص برنامه ریزی نمایند.

وی با تأکید بر نقش محوری برنامه‌ریزی در امور توسعه‌ی شهرستان، استخراج آمار دقیق و منظم وقایع را رکن مهمی دراثرگذاری و دقت برنامه‌ریزی‌ها دانست و خواستار توجه جدی دستگاه‌های مربوطه به این امر شدند.

رییس اداره ثبت احوال دشتستان با نگاهی به مصوبات جلسه قبل اظهار داشت: در حال حاضر وضعیت ثبت وقایع در دشتستان بد نیست، اما برخی مشکلات جانبی نیز وجود دارد که در این میان توقعات ما برآورده نشده و برخی از عوامل سبب بروز پدیده دیرثبتی شده اند.

مرتضی ایزدی با اشاره به اینکه ثبت احوال مسئول ثبت وقایع حیاتی می باشد، عنوان کرد: جمعیت میان دوره سال 97 -تا پایان آذر ماه- در شهرستان دشتستان، براساس سرشماری سال 95 و با در نظر گرفتن نرخ رشد جمعیت مجموعا 254 هزار و 849 نفر با 70 هزار و 943 خانوار شامل 170 هزار و 184 نفر جمعیت شهری و 81 هزار و 989 نفر جمعیت روستایی می باشد.

 وی با اشاره به اینکه دشتستان بیشترین حجم کار از نظر جمعیت و فعالیت های اداری را دارد، گفت: از سال 90 تا 95 نرخ رشد سالیانه جمعیت شهری دشتستان 2/53 درصد و جمعیت روستایی و غیرساکن 0/63 بوده است که در این میان 67/9 درصد شهرنشین و 32/1 روستانشین بوده اند. نظر به اینکه شهرستان دشتستان دارای 6 بخش، 9 شهر، 152 روستا، 185 آبادی، 12 دهستان، 63 دهیاری، و 74 مرکز سلامت روستایی است.

 ایزدی خاطرنشان کرد: در نه ماهه سال 97 آمار ثبت ولادت در شهرستان 3 هزار و 306 مورد بوده که به نسبت مدت مشابه در سال 96 درصد تغییرات آن منفی بوده است. همچنین تعداد 2 هزار و 350 ولادت شهری و 956 ولادت روستایی که 3 هزار و 273 ولادت در مهلت قانونی ثبت شده و 88 مورد معوقه (خارج از مهلت 15 روز و بیش از یکسال) داشته ایم.

 رییس اداره ثبت احوال شهرستان دشتستان با نگاهی به آمارهای وقایع حیاتی ابراز داشت: در استان بوشهر در 9 ماهه سال 97 به طور میانگین در هر شبانه روز 55 واقعه و در هر ماه یک هزار و 669 نفر به جمعیت استان اضافه می گردد. نرخ ولادت در استان 22/2 در هزار می باشد یعنی به ازای هر 1000 نفر جمعیت استان 22 ولادت به وقوع پیوسته است. همچنین نسبت ولادت شهری به روستایی در استان 295 نفر است به عبارتی در مقابل هر 100 ولادت روستایی 295 ولادت شهری ثبت شده است.

وی ادامه داد: در دشتستان در 9 ماهه سال 97 به طور میانگین در هر شبانه روز 12 نفر و در هر ماه 367 نفر به جمعیت شهرستان اضافه می گردد. نرخ ولادت در شهرستان دشتستان 17.6 در هزار می باشد یعنی در ازای 1000 نفر جمعیت شهرستان 18 ولادت رخ داده است. نسبت ولادت شهری به روستایی نیز 246 نفر است، یعنی در مقابل هر 100 ولادت روستایی 246 ولادت شهری ثبت می گردد.

 مرتضی ایزدی با بیان اینکه در ثبت ولادت جایگاه شهرستان دشتستان در استان رتبه 9 می باشد، تاکید کرد: در واقع از کل ولادت های ثبت شده در شهرستان دشتستان 44.6 درصد اولین فرزند در 5 سال اول ازدواج، 30 درصد بین 6 تا 10 سال اول ازدواج، و 23.9 درصد از ده سال به بالا متولد شده اند.

 رییس ثبت احوال شهرستان دشتستان اذعان داشت: نرخ فوت در استان 4.4 در هزار می باشد یعنی به ازای هر 1000 نفر جمعیت استان 4 نفر فوت شده است. همچنین بیشترین واقعه فوت استان مربوط به گروه سنی 75 سال و بیشتر با 40.2 درصد و گروه سنی 65 تا 69 ساله با 9.3 درصد می باشد.

وی با تاکید بر اینکه در ثبت فوت جایگاه شهرستان در استان رتبه 5 می باشد، گفت: در شهرستان دشتستان در 9 ماهه سال 97 به طور میانگین در هر شبانه روز 3 نفر و در هر ماه 95 نفر از جمعیت شهرستان کسر می گردد. نرخ فوت در شهرستان 4.4 در هزار می باشد یعنی به ازای 1000 نفر جمعیت شهرستان 4 نفر فوت شده و بیشترین واقعه فوت مربوط به گروه سنی 75 سال و بیشتر با 42.7 درصد و گروه سنی 65 تا 69 ساله با 9.8 درصد است.

 ایزدی عنوان کرد: در استان بوشهر در 9 ماهه سال 97 به طور میانگین در هر شبانه روز 11 واقعه و در هر ماه 329 واقعه ازدواج ثبت می گردد. در شهرستان دشتستان نیز در 9 ماهه سال 97 به طور میانگین در هر شبانه روز 5.6 واقعه و در هر ماه 168.6 واقعه ازدواج ثبت می گردد. میانگین سنی ازدواج برای مردان 28.2 و زنان 22.7 سال گزارش شده است و بیشترین ازدواج برای مردان در گروه سنی 20 تا 24 ساله و برای زنان 15 تا 19 ساله گزارش شده است. همچنین میانگین اختلاف سنی زوجین 6.4 (6 سال و 4 ماه) می باشد.

 

مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر با اشاره به کاهش میزان مرگ و میر در سطح استان گفت: در 10 ماهه امسال، میزان مرگ و میر در استان بوشهر 3 هزار و 273 مورد بوده که با توجه به آمار مدت مشابه سال گذشته با 3 هزار و 396 مورد مرگ و میر، کاهش 3.6 دهم درصدی را شاهد هستیم.

 

 

اسکندر پاسالار اضافه کرد: در این مدت هزار و 872 مرد و هزار و 401 زن فوت کردند که نسبت جنسی آن برابر با 134 است. به عبارت دیگر به ازای هر صد واقعه وفات ثبت شده زنان 134 واقعه وفات مردان به ثبت رسیده است.

وی با اشاره به علت بیشترین مرگ‌ومیرها در استان بوشهر گفت: از ابتدای سال جاری تا پایان دی ماه، بیماری‌های قلبی عروقی با 44.7 درصد بیشترین علت مرگ و میر در سطح استان بوده است.

پاسالار ادامه داد: براساس آمار به دست آمده طی این مدت، پس از بیماری های قلبی، عروقی، سرطان ها و تومورها بیشترین عامل مرگ در استان بودند و فوت بر اثر حوادث غیرعمد نیز جایگاه سوم علت مرگ و میر شهروندان استان بوشهر را به خود اختصاص داده است.

مدیرکل ثبت احوال استان خاطر نشان کرد: بیشترین شمار وقایع وفات مربوط به گروه سنی 75 سال به بالا و بیشتر از آن می باشد.

ایشان نرخ ثبت فوت استان در 10 ماهه امسال را حدود 3 عنوان کرد و افزود: به ازای هر هزار نفر جمعیت استان حدود 3 نفر از جمعیت آن کاسته شده است.

مدیر کل ثبت احوال استان بوشهر گفت: در 10 ماه امسال 16 هزار و 761 ولادت در این استان ثبت شد که این تعداد در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 9.2 درصد کاهش داشته است.

 

 

اسکندر پاسالار افزود: تعداد ولادت ثبت شده روزانه در این مدت، بطور متوسط برابر با 55 واقعه بوده و بطور تقریبی در هر ساعت 2 واقعه ولادت به ثبت رسیده است.
وی بیان کرد: از این شمار ولادت ثبت شده، 8 هزار و 743 پسر و 8 هزار و 18 دختر بودند که بیشترین میزان پسرزایی و دخترزایی متعلق به شهرستان بوشهر، بترتیب با 25.6 و 25.8 درصد از موالید مردان و زنان استان می باشد.
مدیر کل ثبت احوال استان بوشهر خاطر نشان کرد: نسبت جنسی پسر به دختر در مدت یاد شده برابر با 109 اعلام شده، یعنی به ازای ثبت تولد هر 100 دختر ، تولد 109 پسر به ثبت رسیده است.
به گفته وی، بیشترین ولادت ها در مدت یاد شده متعلق به مادران گروه سنی 25-29 سال با 30.3 درصد است.
پاسالار ادامه داد: بیشترین ولادت ثبت شده از ابتدای سال تا کنون در شهرستان بوشهر با 4 هزارو 305 واقعه و کمترین میزان مربوط به شهرستان دیلم با 497 واقعه می باشد.

وی نرخ ولادت استان در 10 ماه امسال را 17.4 عنوان کرد و تصریح نمود: به ازای هر هزار نفر جمعیت استان، قریب به 17.5 نفر به جمعیت آن افزوده شده است.