به گزارش روابط عمومی ثبت احوال استان بوشهر، مدیر کل ثبت احوال استان به همراه معاونین ، حراست و روابط عمومی اداره کل سرزده از  2 دفتر پیشخوان ارائه دهنده خدمات هویتی در شهر بوشهر بازدید بعمل آوردند.

اسکندر پاسالار هدف از این بازدیدها را رصد و ارزیابی نحوه ارائه خدمات دفاتر پیشخوان ثبت احوال به مردم عنوان کرد و افزود: برای توسعه اصولی دفاتر پیشخوان ثبت احوال و دیگر خدمات هویتی که به زودی به دفاتر واگذار خواهد شد باید به طور مستمر خدمات آنان مورد ارزیابی قرار گیرد؛ چرا که با توجه به حساسیت کار ثبت احوال، کیفیت ارائه خدمات به مراتب از کمیت آن مهم تر است.

مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر اضافه کرد: ثبت احوال استان علی‌رغم اینکه امر سهولت، دقت، سرعت بالا و مطمئن در ارائه خدمات توسط این دفاتر را مدنظر دارد، از طرفی به طور اصولی و متمرکز و مداوم امرنظارت و بازرسی از دفاتر پیشخوان ثبت احوال را در دستورکار قرار داده تا امور به درستی و برطبق قوانین موجود پیش برده شود.

ایشان با اشاره به در اولویت بودن صدور کارت هوشمند ملی برای سازمان ثبت احوال اظهار داشت: اعتبار کارت های هوشمند ملی پایان امسال به اتمام می رسد لذا دفاتر باید در فرصت باقیمانده به کمک ثبت احوال افرادی را که تا کنون موفق به دریافت کارت هوشمند ملی نشده اند پوشش دهد تا در سال آتی برای انجام امورات خود با مشکل مواجه نشوند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار بوشهر بر لزوم پرهیز از سخت گیری‌های بی‌مورد در عرصه گزینش افراد تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی ثبت احوال استان بوشهر، مجید خورشیدی صبح امروز در نشست هم‌اندیشی گزینش‌گران استان بوشهر که در ثبت احوال استان برگزار شد، اظهار داشت: برای دستیابی به توسعه و پیشرفت نیازمند استفاده مناسب از نیروی انسانی هستیم.

وی استفاده از نیروی انسانی توانمند را یکی از شرایط توسعه و پیشرفت برای هر جامعه دانست و ادامه داد: هیچ کشور توسعه‌یافته‌ای را بدون داشتن منابع انسانی توانمند نمی‌بینیم و ما نیز باید در کشور به این سمت حرکت کنیم.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار بوشهر تصریح کرد: فرمان امام راحل باید چراغ راه دستگاه‌های اجرایی در گزینش منابع انسانی باشد و به این مسائل مطرح شده توسط امام توجه خاص صورت گیرد.

وی با بیان اینکه هرگونه لغزش قلم و اعمال سلیقه گزینش‌گران سرنوشت مردم را تغییر می‌دهد، اضافه کرد: گزینش‌گران با سرنوشت افراد سر و کار دارند و باید سعی شود که خدای نکرده ظلمی در حق کسی نشود.

خورشیدی با تاکید بر لزوم پرهیز از سخت گیری‌های بی‌مورد در عرصه گزینش افراد خاطرنشان کرد: باید عملکرد افراد مد نظر قرار گیرد و به دیگر مسائل غیرمرتبط توجه نشود.

شایان ذکر است در این نشست از پرویز کاویانی، کارشناس گزینش ثبت احوال استان که به کسوت بازنشستگی نائل گردید، تجلیل و قدردانی شد.

رشد 25.8 درصدی طلاق در استان بوشهر

 

مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر میانگین سنی ازدواج زوج و زوجه در استان بوشهر را به ترتیب 27.7 و 22.9 عنوان و تصریح کرد: آمار ازدواج در 7 ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل، 6.6 درصد کاهش داشته است.

اسکندر پاسالار گفت: براساس آمارها و اطلاعات بدست آمده در هفت ماهه سال جاری، 4 هزار و 454 مورد ازدواج در استان رخ داده که 84 درصد در مناطق شهری و 16 درصد در مناطق روستایی بوده است.

ایشان با اشاره به اینکه درهر ماه به طور متوسط 636 واقعه ازدواج به ثبت رسیده است، گفت: در هر شبانه روز 21 واقعه و در هر ساعت نیز 1 واقعه ازدواج ثبت شده است.

وی اضافه کرد: بیشترین ازدواج ها در میان مردان گروه سنی 20 تا 24 ساله با زنان گروه سنی 15 تا 19 سال رخ داده، و میانگین اختلاف سن زوجین در زمان ازدواج 5.7 سال می باشد.

مدیر کل ثبت احوال استان بوشهر با اشاره به آمار طلاق ثبت شده در هفت ماه امسال خاطر نشان کرد: ميزان طلاق ثبت شده، هزارو 72 مورد مي باشد كه نسبت به مدت مشابه سال قبل 25.8 درصد افزایش را شاهد هستیم.

پاسالار اضافه کرد: در هر ماه 153واقعه طلاق و در هر شبانه روز 5 مورد طلاق در استان به ثبت رسیده است.

وی با بیان اینکه  بیشترین طلاق های ثبت شده مربوط به زوجینی است که طول مدت زندگی مشترک آنان یک تا 2 سال بوده است، اظهار داشت: بیشترین ترکیب طلاق ثبت شده نیز مربوط به مردان 30 تا 34 ساله با زنان 20 تا 24 ساله می باشد.

ایشان در پایان گفت: طی این مدت، به ازای هر 4 زوجی که به جمعیت مزدوجین استان وارد شدند، یک زوج از این جمع خارج گردید.

مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر گفت: 181 مورد چند قلوزایی از ابتدای امسال تا پایان مهرماه در این استان به ثبت رسیده است.

اسکندر پاسالار افزود: در این مدت 176 مورد دوقلوزایی و 5 مورد سه قلو زایی ثبت شده است.

وی بیان کرد: بیشترین تعداد چند قلوزایی در این مدت با 59 مورد دوقلوزایی و 2 مورد سه قلوزایی مربوط به شهرستان بوشهر بوده است.
مدیرکل ثبت احوال استان افزود: از ابتدای امسال تا پایان مهرماه، 39 دوقلوزایی و 1 سه قلوزایی در شهرستان دشتستان و 18 دوقلوزایی و  1 سه قلوزایی در شهرستان گناوه به ثبت رسیده که رتبه های بعدی را به خود اختصاص داده است.
پاسالار عنوان کرد: در این مدت 11 هزار 707 مورد ولادت در استان بوشهر به ثبت رسیده که از این تعداد 11 هزار و 340 مورد تک زایی بوده است.