به گفته مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر از ابتدای امسال تا پایان اردیبهشت ماه، 2 هزار و 785 نفر در استان متولد شدند. این درحالی است که در مدت مشابه سال 97 تعداد متولدان 3 هزار و 206 نفر بوده است که بر این اساس تعداد متولدین دو ماه ابتدایی امسال نسبت به سال گذشته، 13.1 درصد کاهش داشته است.

 

اسکندر پاسالار افزود: از بین متولدین دو ماه نخست امسال در استان بوشهر، هزار و 485 نفر پسر و هزار و 300 نفر دختر بودند و نسبت جنسی از ثبت رویداد ولادت در این مدت 114 پسر به ازای تولد هر 100 دختر بوده است.

 

وی به نرخ ولادت استان طی دو ماه امسال اشاره کرد و اظهار داشت: نرخ ولادت استان طی این مدت 14.1 در هزار می باشد؛ یعنی به ازای هر 1000 نفر جمعیت استان حدود 14 نفر به جمعیت آن اضافه شده است.

 

پاسالار با بیان اینکه در 2 ماهه نخست امسال در هر شبانه روز بطور میانگین 45 واقعه ولادت به وقوع پیوسته است، گفت: بیشترین میزان ولادت مربوط به شهرستان بوشهر و کمترین میزان مربوط به شهرستان دیلم می باشد.

 

مدیرکل ثبت احوال استان با اعلام اینکه بیشترین ولادت ها در گروه سنی مادران 25 تا 29 ساله رخ داده است، تصریح کرد: از کل ولادت های ثبت شده استان طی این مدت، 47 درصد از نوزادان در 5 سال اول زندگی زوجین، 30 درصد بین 6 تا 10 سال و 27 درصد بیشتر از 10 سال متولد شده اند.

 

پاسالار درباره انتخاب محبوب‌ترین نام‌ها برای نوزادان متولد شده در دو ماه ابتدایی امسال گفت: در این مدت خانواده‌های ایرانی محبوب‌ترین نام ها برای فرزندان پسر خود را به ترتیب حسین، علی، محمد، رضا و امیرعلی برگزیدند.
وی اضافه کرد: همچنین در این مدت محبوب‌ترین نام‌ها برای دختران شامل فاطمه، زهرا، رقیه، زینب و باران است.

معاون سیاسی، امنیتی واجتماعی استاندار بوشهر گفت: به دلیل نوع نگاه نامناسب به مساله سالمندی، بخش بهداشت و درمان این قشر کمتر مورد توجه قرار گرفته به همین دلیل تغییر نگاه در این بخش ضروری است.

 

 

به گزارش روابط عمومی ثبت احوال استان بوشهر، نشست شورای راهبردی جمعیت استان بوشهر روز سه شنبه با موضوع بررسی جمعیت سالمندی استان و چالش های پیش رو، به ریاست معاون سیاسی، امنیتی واجتماعی استاندار و دبیری ثبت احوال استان، با حضور اعضا برگزار شد.

مجید خورشیدی افزود: با وجود انفجار جمعیت سالمندی در کشور اما کشور از داشتن سرای سالمندی مناسب و آبرومند محروم است.

وی با بیان اینکه سالمندی سن پرباری است و تکریم سالمند جزیی از ارزش های سرزمین ایران است، اضافه کرد: سرعت تغییر و گسست نسلی حاکم برجامعه باعث شده از سنت ها فاصله بگیریم این درحالی است که با این جمعیت سالمندی، تغییرسبک زندگی و گسست نسلی نگهداری سالمند درخانواده ای که هیچ رابطه ای با هم ندارند راهکار مناسبی برای سالمند نیست.
خورشیدی تاکید کرد: افراد سالمند این حق را دارند که در دوره سالمندی، زندگی مناسبی در کنار هم سن و سال های خود داشته باشند که در این ارتباط احداث مجموعه های استاندارد برای گذران زندگی (نه صرفا آسایشگاه) ضروری است.
وی برمناسب سازی محیط و فضای زیست سالمندان و بهبود خدمات و فضای عمومی تاکید کرد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری بوشهر گفت: در زمان حاضر پارک مناسبی که افراد سالمند بتوانند بخشی از وقت خود را در آن بگذرانند در این استان وجود ندارد.
وی در باره جمعیت گفت: موزون بودن خلقت همیشه مد نظر بوده و این انسان است که با دستکاری درجمعیت این مساله را بر هم می زند.
خورشیدی ادامه داد: اگر انسان در بحث جمعیت دخالتی نمی کرد به طور یقین نه انفجار جمعیت و نه سن و نرخ جایگزینی افت می کرد و این دستکاری های بشری است که باعث می شود در طی چند دهه بعد خود را نشان دهد.
وی تاکید کرد: در کنار افزایش نرخ جمعیت باید به بهبود نسل نیز توجه و پدر و مادران خلاق را به فرزند آوری تشویق کرد.
خورشیدی گفت: امروز پیام افزایش جمعیت باید بدرستی به جامعه منتقل شود تا بخوبی دریافت شود.

 

مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر با اشاره به سیاست های کلی جمعیت، ابلاغی مقام معظم رهبری، گفت: به پیشنهاد سازمان ثبت احوال کشور و تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، ۳۰ اردیبهشت، مصادف با روز ابلاغ سیاست‌های کلی جمعیت از سوی مقام معظم رهبری به عنوان روز ملی جمعیت در تقویم رسمی کشور به ثبت رسیده است.

اسکندر پاسالار هدف از تشکیل شورای راهبردی جمعیت استان را برنامه ریزی راهبردی مسایل جمعیتی استان مبتنی بر شواهد و با لحاظ واقعیت های استانی ذکر کرد و گفت: از شورا انتظار می رود طراحی برنامه های متناسب با ویژگی های جمعیتی، اجتماعی و فرهنگی استان به منظور اجرای سیاست های کلی جمعیت را ارائه نمایند.

وی با اعلام اینکه جمعیت کشور و استان رو به پیری است اظهار داشت: در سال‌های اخیر کاهش ولادت و منفی شدن رشد نسبی افزایش جمعیت را شاهد بودیم و این امر نشان می‌دهد که جمعیت رو به سالمندی است لذا رویکرد این جلسه را سالمندی قرار دادیم؛ تا از یک سو راهکارهای تغییر این روند بررسی شود و از سوی دیگر چالش ها و برنامه ریزی برای سالمندان صورت گیرد.

پاسالار ادامه داد: شاخص سالخوردگی استان بوشهر در زمان حاضر نسبتاً مناسب است و به عنوان بیست و نهمین استان کشور به شمار می رود.
مدیرکل ثبت احوال استان افزود: میانگین سالمندی در استان بوشهر در زمان حاضر 7.2 است این درحالی است که این آمار در کشور 9 درصد است.
وی اضافه کرد: پیش بینی می شود تا سال 2050 کشور با 26 میلیون جمعیت سالمند روبرو شود که باید در سیاست های جمعیتی تجدید نظر کنیم.
پاسالار، عوارض پیری جمعیت را کاهش نیروی جوان، تولید و خدمات، پیامدهای مختلف فرهنگی و اجتماعی، شکاف نسل ها و برهم خوردگی و تناسب جمعیت عنوان کرد.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با بیان اینکه از سال 1400 تا 1425 از جمعیت کشور کاسته می شود، گفت: از جمعیت هفت میلیون و 500 هزار نفری سالمندان در کشور 85 هزار سالمند در استان بوشهر است .
دکتر کشمیری افزود: به ازای هر پنج نفر، یک نفر سالمند در جهان وجود دارد که در طول 30 سال آینده حدود 20 درصد جمعیت جهان را تشکیل می دهند.

وی بیان کرد: سالخوردگی جمعیت را باید موفقیت دانست؛ وجود سالمندان نعمتی از موهبت های فراوان خداوند است زیرا سالمندی مساوی با بیماری یا درد نیست و می توان از نوجوانی و میانسالی برای دوره سالمندی سالم برنامه ریزی کرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با اعلام اینکه در برنامه ریزی ها، مدت زمان 20 سال به سرعت سپری می شود تصریح کرد: مدیریت سالمندی در چشم‌انداز 20 سال آینده نیازمند تصمیم‌سازی در تمامی حوزه‌های مرتبط است. اگردر فرصتی که وجود دارد نتوانیم برنامه ریزی خوبی برای آینده داشته باشیم بدون شک دچار بحران سالمندی خواهیم شد.

وی اضافه کرد: برای برخورد با مشکل سالمندی در آینده باید از هم اکنون برنامه‌ریزی شده و هدفمند عمل کنیم چرا که بی‌توجهی در این حوزه زمینه‌ساز تشدیدمشکلات در آینده می‌شود.

دکتر کشمیری برضرورت تقویت و تخصیص امکانات ورزشی و تفریحی به بازنشستگان و سالخوردگان تاکید کرد و گفت: مناسب سازی معابر و محیط شهری برای عبور و مرور آسان سالمندان یک ضرورت است و طبق قانون شهرداری های استان باید نسبت به تاسیس مکان مناسب و سرپوشیده برای سالمندان در محله ها و بوستان های مختلف اقدام کنند.

 

مدیرکل بهزیستی استان بوشهر، جوانان امروز را سالمندان فردا عنوان کرد و گفت: هرچه امروز در حوزه های فرهنگی، اجتماعی، بهداشتی، اقتصادی برای سالمندان انجام دهیم خروجی آن در سالهای بعد برای خود ما ظاهر خواهد شد.

دکتر پولادی ریشهری با بیان اینکه امروزه مبحثی مطرح است که دوره سالمندی برای سالمندان می تواند دوره فراتر از نرمال باشد، اظهار داشت: این رویکرد بدین معناست که فردی که به سن 60 سالگی رسیده از لحاظ دانش و تجربیاتی که کسب کرده، کارآمدی مناسبی دارد و قطعاً؛ نقش آفرینی بهتری در جامعه خواهد داشت.

وی امکانات فعلی را برای سالمندان ناکافی دانست و تصریح کرد: با توجه به افزایش جمعیت سالمندان، امکانات و شرایط فعلی نمی تواند پاسخگوی آینده باشد؛ بنابراین در زمینه های درمانی، مراقبتی، روانی، فرهنگی و اجتماعی نیاز به بازنگری در شیوه ها و برنامه ها داریم.

مدیرکل بهزیستی استان بوشهر، غربالگری حوزه سالمندان در استان را ضروری دانست و عنوان کرد: با انجام این غربالگری می توانیم توانمندی، قابلیت، نقاط قوت و ضعف، بیماری های سالمندان و نیازسنجی آنان را بدانیم و برنامه ریزی های هدفمند و بهتری داشته باشیم.

 

 

 

مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر گفت: براساس ابلاغ سیاست های کلی جمعیت از سوی رهبر معظم انقلاب هرم سنی باید از میانسالی و پیری به سمت جوانی حرکت کند.

اسکندر پاسالار روز دوشنبه به مناسبت روز جمعیت درگفت و گو با ایرنا افزود: با توجه به اینکه جوانی جمعیت دراقتدارملی، پویایی و بالندگی اهمیت بسزایی دارد، درسال 94سیاست های جمعیت مزایای رشد و معایب کاهش آن از سوی رهبر معظم انقلاب رهبری ابلاغ شد.
وی اضافه کرد: همچنین نام گذاری یک روز به عنوان روز جمعیت فرصت و امتیازی برای جبران کاهش نرخ رشد جمعیت و نرخ باروری سال های گذشته است.
پاسالار بیان کرد: اطلاعات به روز از جمعیت درهمه زمینه ها مانند مهاجرت، سن، جنس، تولد، وفات و سکونت منجر به سیاست گذاری و برنامه ریزی دقیق توسعه ای می شود.
وی ادامه داد: درسیاست های جمعیتی استحکام خانواده، کیفیت نیروی انسانی، جمعیت سالمندی، آموزش و پرورش و دیگر موارد دیده شده و استاندارد سازی این برنامه ها ضروری است.
مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر گفت: بحث جمعیت در ساختن جامعه پویا بسیارمهم است در این ارتباط کشور در دوره های مختلف تصمیم هایی برای افزایش، کاهش یا کنترل جمعیت گرفته است.
پاسالار افزود: نرخ ولادت سال گذشته در استان بوشهر، 16.6 به ازای هر هزار نفر بود و کل جمعیت این استان بدون اتباع خارجه یک میلیون و 162 هزار و 923 نفر است.
مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر اضافه کرد: پارسال 19 هزار و 694 نفر در استان بوشهر متولد شدند که نسبت به آمار سال 96، 9.5 درصد کاهش نشان می دهد.
وی افزود: به ازای ولادت هر 100 دختر، 110 پسرمتولد شده و به ازای فوت هر 100 زن، 133 مرد فوت کرده اند.
30 اردیبهشت به پیشنهاد سازمان ثبت احوال کشور و تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، مصادف با روز ابلاغ سیاست های کلی جمعیت از سوی مقام معظم رهبری به عنوان روز ملی جمعیت در تقویم رسمی کشور به ثبت رسیده است.

سخنگوی سازمان ثبت‌ احوال کشور :

تمام نمونه‌های قدیم کارت ملی از اعتبار خارج شده و از ابتدای خرداد ماه استعلام آنلاین فقط برای افرادی که برای ثبت‌نام اقدام کرده‌اند، انجام می‌شود.

ابوترابی افزود: بنابراین از ابتدای امسال کارت‌های نمونه قدیم از درجه اعتبار ساقط شده‌اند، اما اگر باز هم زمان آن را تمدید می‌کردیم بسیاری از متقاضیان ثبت‌نام خود را انجام نمی‌دادند و پروژه کارت ملی با تأخیر مواجه می‌شد.

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور گفت: در نتیجه از ابتدای خرداد ماه با هماهنگی‌های انجام شده و با صدور بخشنامه به دستگاه‌ها اعلام کرده‌ایم افرادی که مرحله تکمیل ثبت‌نام کارت هوشمند ملی خود را انجام داده‌اند می‌توانند با فیشی که در اختیار دارند برای امور اداری و بانکی خود مراجعه کرده و استعلام برخط بگیرند چرا که در ۲۰۰ هزار نقطه استعلام‌ها و احراز هویت به صورت آنلاین انجام می‌شود.

ابوترابی بیان داشت: بنابراین افرادی که هنوز کارت هوشمند ملی خود را دریافت نکرده، اما تکمیل ثبت‌نام کرده‌اند با ارائه شماره ملی خود می‌توانند احراز هویت خود را انجام دهند حتی با تغییر در نرم‌افزار امکان تطبیق چهره به چهره نیز در دستگاه‌های استعلام‌کننده فراهم شده است.

وی گفت: ۴ تا ۵ میلیون نفر در نوبت کارت هوشمند ملی هستند و ممکن است رسید خود را در اختیار نداشته باشند در نتیجه می‌توانند به محلی که برای ثبت‌نام رفته مراجعه کنند و رسید المثنی بگیرند تا بتوانند احراز هویت خود را در دستگاه‌ها انجام دهند.

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور گفت: امیدواریم پروژه کارت هوشمند ملی تا پایان سال ۹۸ به اتمام برسد این در حالی است که هفته گذشته اولین محموله کارت تولید داخل تحویل ما داده شده، مراحل تست انجام شده، برخی از موارد باطل اعلام شده و روز گذشته اولین کارت تولید داخل را انجام داده‌ایم، در یکی از دفاتر پیشخوان دولت تست شده و از این به بعد در تیراژ بالا صادر می‌شود البته هنوز کارت وارداتی برای موارد ضروری در انبارهایمان داریم.

گفتنی است، در استان بوشهر 85.26 درصد از واجدین شرایط دریافت کارت هوشمند ملی تقاضا داده اند و قریب به 115 هزار نفر هنوز برای دریافت کارت اقدامی نکرده اند. این در حالی است که 5 هزارو 706 کارت نیز صادر شده و متقاضیان برای دریافت آن هنوز مراجعه نکرده اند.