به گزارش روابط عمومی ثبت احوال استان بوشهر، آئین تکریم و بازنشستگی سیدمحمدطاهر شجاع الدین معاون امور اسناد هویتی ثبت احوال استان با حضور مدیرکل، معاونین، روسای ادارات و کارکنان ثبت احوال استان برگزار شد.

در این آئین مدیرکل ثبت احوال استان ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس اظهار کرد: این مراسم یکی از دلپذیرترین مراسم هایی است که در آن شرکت نموده ام زیرا این جلسه غیر رسمی با علاقه و اهتمام همکاران در جهت تکریم یکی از بازنشستگان ایثارگر به صورت داوطلبانه و خودجوش انجام شده است.

کیامرث صالحی نیا گفت: آقای شجاع الدین بعد از تلاش 30 ساله به افتخار بازنشستگی نائل آمد و بازنشستگی وی، ‌افتخار تک‌تک روزهایی است که به جامعه خدمت کرد و هیچ افتخاری بالاتر از این نیست که فردی با کارنامه درخشان و عملکرد مناسب بازنشسته شود.

 وی با بیان اینکه آقای شجاع الدین سالیان مدیدی از عمر خدمتی خود را بر مسند معاونت امور اسناد هویتی در ثبت احوال استان گذرانده است، خاطرنشان کرد: ایشان دین بزرگی بر گردن همه ما دارد و برگزاری چنین جلسه و مراسمی به پاس قدردانی از زحمات و تلاش های ارزنده این بازنشسته ایثارگر و تجلیل از مقام شامخ این بزرگوار است.

ایشان بازنشستگی را آغازی از یک مرحله زندگی دانست که می توان با برنامه ریزی از آن نهایت بهره را برد و همچنین بر تکریم و بهره گیری از تجارب و مهارت بازنشستگان در کلیه امور تاکید کرد.

در ادامه آقای شجاع الدین ضمن ابراز خرسندی از سالیان خدمتگزاری به مردم اظهار داشت: خاطرات خدمت به مردم شریف استان از شیرین ترین خاطرات زندگی ام بوده و امیدوارم ره توشه ای برای آخرت قرار گیرد.

وی در ادامه از زحمات مدیریت، معاونین و همکاران تشکر کرد و طلب حلالیت نمود.

در پایان مراسم لوح سپاس و هدیه ای  به وی اهدا گردید.

به گزارش روابط عمومی ثبت احوال استان بوشهر، جلسه بررسی وضعیت و رفع مشکل افراد فاقد شناسنامه در استان،با حضور رئیس و کارشناسان اداره اموراتباع خارجی استان، رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه استان، رئیس نمایندگی وزارت امورخارجه در استان، مدیرکل پزشکی قانونی، مدیرکل امور بیگانگان استان، مدیرکل، معاونین و روسای ادارات تابعه ثبت احوال استان بوشهر در سالن کنفرانس ثبت احوال تشکیل شد.

در این نشست مدیرکل ثبت احوال استان اظهار داشت: در سالیان اخیر با مشکلات زیادی در زمینه پرونده فاقدین شناسنامه و افراد مشکوک التابعه در استان مواجه هستیم که امیدواریم با تعامل و هم افزایی همه دستگاههای ذیربط این مشکلات را به حداقل برسانیم.

کیامرث صالحی نیا ادامه داد: وقتی شورای تامین یک شهرستان با همکاری شوراها، دهیاران و معتمدان محلی هویت ایرانی بودن یک فاقد شناسنامه را تایید کنند دیگر نیازی نیست او را برای گرفتن آزمایش دی ان ای که هزینه و زمان زیادی را می طلبد، معرفی کرد.

وی ادامه داد: باید از ظرفیت بالای سیاسی و اجتماعی استان برای حل مشکل فاقدین شناسنامه کمک گرفت و در قالب کمیته ای متشکل از معتمدین و افراد سرشناس محلی نسبت به تایید هویت افراد اقدام کرد.
ایشان اضافه کرد: براساس ماده 45 قانون ثبت احوال اگر مامورین این اداره در رابطه با هویت فرد متقاضی مدرک هویتی تردید نداشته باشند می توانند سند هویتی آنرا صادر کرده و تحویل دهند.

صالحی نیا با تاکید بر سرعت بخشیدن در پاسخ به استعلامات فاقدین شناسنامه گفت: متاسفانه پاسخ به استعلامات فاقدین شناسنامه مربوط به پلیس اطلاعات و امنیت عمومی نیروی انتظامی بسیار به طول می انجامد؛ به نحوی که افراد با گذشت بیش از چند سال هنوز موفق به دریافت پاسخ استعلام نیروی انتظامی نشده اند.

مدیرکل ثبت احوال استان با اعلام اینکه انتشار آمار و اطلاعات جمعیتی یکی از وظایف ذاتی این سازمان است گفت: آمار و اطلاعات دقیق در برنامه ریزیهای کلان کشور نقش حیاتی و به سزایی دارد لذا با توجه به اهمیت موضوع سازمان ثبت احوال به دنبال جمع‌آوری اطلاعات و آمار دقیقی است تا بتواند آن را در اختیار مسئولان و تصمیم‌گیران کشور قرار دهد.

در پایان مدیرکل ثبت احوال استان خواستار همراهی و همکاری بیش از پیش فرابخشی و پشتیبانی استانداری برای تسریع در روند حل مشکلات فاقدین ورقه شد.

مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر از کاهش قابل توجه طلاق در شهرستان دشتی خبر داد و گفت: طلاق در پنج ماهه اول سال جاری به نسبت مدت مشابه سال قبل ۳۴.۳ درصد کاهش نشان می‌دهد.

به گزارش روابط عمومی ثبت احوال استان بوشهر، کیامرث صالحی نیا در جلسه شورای ثبت وقایع شهرستان دشتی که همزمان با مراسم تجلیل از بهورزان این شهرستان برگزار شد، اظهار داشت: این شهرستان بر اساس آخرین سرشماری ۷.۵ درصد از جمعیت استان بوشهر را به خود اختصاص داده است.

وی ادامه داد: از هشت هزار و ۵۳ واقعه ولادت ثبت شده در پنج ماهه اول سال جاری ۸.۱ دهم درصد معادل ۶۵۵ واقعه در اداره ثبت احوال شهرستان دشتی به ثبت رسیده که به نسبت مدت مشابه سال قبل ۱۸.۵ درصد کاهش را به همراه داشته است.

مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر با اشاره به اینکه ۷۷ درصد این ولادت های ثبت شده مربوط به نقاط شهری است، افزود: در همین مدت در شهرستان دشتی ۳۲۶ نوزاد پسر و۳۱۴ نوازد دختر متولد شده است.

صالحی نیا بیان کرد: در پنج ماهه سال ۹۷ در شهرستان دشتی به طور میانگین در هر ۱۰ ساعت دو واقعه ولادت، در هر ماه ۱۳۱ و در هر شبانه روز ۴ واقعه ولادت به ثبت رسیده است.

وی گفت: از هزار و ۵۷ واقعه وفات  ۱۴۸ واقعه که ۹.۵ درصد از کل وقایع را تشکیل می‌دهد در اداره ثبت احوال شهرستان به ثبت رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل که ۱۶۲ واقعه بوده، ۸.۶ درصد کاهش نشان می دهد.

صالحی نیا یادآور شد: شایع ترین علت مرگ و میر در این مدت شامل بیماری‌های قلبی و عروقی با ۴۸.۵ درصد و سرطان و تومورها با ۱۱ درصد است.

وی یادآور شد: در این شهرستان در مدت یاد شده ۳۴۱ واقعه ازدواج به ثبت رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲.۳ درصد کاهش داشته است.

صالحی نیا خاطر نشان کرد: همچنین در این شهرستان در پنج ماهه اول سال جاری ۴۴ واقعه طلاق به ثبت رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۴.۳ درصد کاهش را شاهد هستیم که از این تعداد ۴۱ واقعه شهری و ۳ واقعه روستایی است.

وی در خصوص کارت هوشمند ملی نیز گفت: تعداد ۶۳ هزار و ۶۴۴ نفر واجدین شرایط دریافت کارت هوشمند ملی در شهرستان دشتی هستند که از سال ۹۲ تا پنج ماهه امسال تعداد ۴۸ هزار و ۱۹۷ نفر برای تکمیل ثبت نام کارت اقدام کرده اند.

صالحی نیا تحقق سهمیه شهرستان دشتی نسبت به جمعیت را ۷۵.۷۳ درصد عنوان کرد و خاطر نشان کرد: تاکنون چهل و شش هزارو ۲۷۶ نفر کارت های خود را تحویل گرفتند.

شایان ذکر است: در پایان این مراسم از ثبت یاران شهرستان دشتی که تعامل و همکاری مطلوب در ثبت به هنگام وقایع حیاتی با ثبت احوال دشتی داشتند، تجلیل شد.

مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر گفت: در پنج ماه امسال به ازای تولد 100 دختر 109 پسر متولد شده است. این در حالی است که این رقم در مدت مشابه سال قبل 106 پسر بوده است.

کیامرث صالحی نیا افزود: از ابتدای فروردین تا پایان مرداد ماه امسال 8 هزار و 53 ولادت در استان به ثبت رسید.
وی ادامه داد: از این تعداد ولادت ثبت شده، 4 هزار و 200 پسر و 3 هزار و 853 دختر بودند .

وی در خصوص متولدین در مدت مشابه سال گذشته نیز اظهار کرد: 9 هزار و 51 نوزاد از ابتدای فروردین تا پایان مرداد سال 96 در استان متولد شدند که  11.03 درصد کاهش در 5 ماهه امسال نسبت به سال گذشته داریم.

مدیرکل ثبت احوال استان خاطر نشان کرد: طی این مدت میزان عمومی ولادت به ازای یک هزار نفر جمعیت 16.7 در هر هزار نفر بوده است. (به عبارتی در ازای 1000 نفر از جمعیت استان حدود 16.7 ولادت به وقوع پیوسته است)
صالحی نیا تاکید کرد: بیشترین موالید مربوط به مادران 27 ساله و پدران 32 ساله است.

 

محبوب ترین نام های نوزادان در 5 ماه امسال

 

وی گفت: محبوب ترین نام های نوزادان پسر در این مدت که خانواده ها برای فرزندان خود انتخاب کرده اند به ترتیب فراوانی شامل: محمد، علی، امیرعلی، حسین و امیرحسین است .
صالحی نیا افزود : فراوان ترین نام های انتخابی دختران نیز به ترتیب فراوانی شامل: فاطمه، زهرا، زینب، حلما و رقیه است .