طبق آمار پایگاه اطلاعات جمعیت سازمان ثبت احوال کشور، 838 مورد طی 10 سال اخیربا نام علی اکبر در ثبت احوال استان به ثبت رسیده است.

اختصاصی ویژه ولادت حضرت علی اکبر(ع)

 به گزارش روابط عمومی ثبت احوال استان بوشهر، طبق آمار پایگاه اطلاعات جمعیت سازمان ثبت احوال کشور 838 بوشهری در 10 سال اخیر به نام حضرت علی‌اکبر، اولین شهید بنی هاشم در کربلا، مزین هستند.
نام علی اکبر در این استان از اولویت 50 برخوردار است.
حضرت علی اکبر (ع) فرزند اباعبدالله الحسین(ع) بنا به روایتی در یازدهم شعبان، سال43 قمری در مدینه منوره دیده به جهان گشود.
پدر گرامی اش امام حسین بن علی بن ابی طالب (ع) و مادر محترمه اش لیلی بنت ابی مرّه بن عروه بن مسعود ثقفی است، او از طایفه خوش نام و شریف بنی هاشم بود و به بزرگانی چون پیامبر اسلام(ص)، حضرت فاطمه زهرا(س)، امیر مؤمنان علی بن ابی طالب(ع) و امام حسین (ع) نسبت دارد.

معاون امور اسناد هویتی ثبت احوال استان از تغییر 3 هزارو 823 مورد تغییر نام و نام خانوادگی بوشهری ها در سال 96 خبر داد.

سیدمحمدطاهر شجاع الدین با اشاره به اینکه گرایش مردم به سمت نام های نیکو و جدید افزایش یافته است، اظهار داشت: در سال گذشته هزارو 665 نفر نام خود را تغییر داده اند؛ این در حالی است که نسبت به سال ماقبل آن، شاهد رشد 6.45 درصدی هستیم.

ایشان با تاکید بر اینکه فقط تغییر اسامی افراد بالای 15 سال در صلاحیت سازمان ثبت احوال است، گفت: اسامی که براساس مصوبه شورای عالی ثبت احوال قابل تغییر هستند؛ در مراکز ثبت احوال و مابقی اسامی تنها از طریق محاکم قضایی امکان تغییر دارند.

وی افزود: نام‌هایی که موجب هتک حیثیت مقدسات اسلامی می‌شود، اسامی مرکبی که عرفاً یک نام محسوب نمی‌شوند (‌اسامی مرکب ناموزون‌) و عناوین و القاب  اعم از ساده و مرکب مشمول تغییر نام می‌شود.

معاون ثبت احوال استان با بیان اینکه اسامی زننده و مستهجن، نامتناسب با جنس، حذف کلمات زائد و غیر ضروری در نام اشخاص قابل تغییر است، گفت: تغییر نام کسانی که با تأیید مراجع ذیصلاح به دین مبین اسلام مشرف می‌شوند و یا تغییر نام کسانی که تغییر جنسیت داده و دادگاه صالحه حکم به تغییر نوع جنس در اسناد سجلی و شناسنامه آنان صادر کرده است، نیز قابل تغییر می باشد.

شجاع الدین در خصوص تغییر نام خانوادگی در مراکز ثبت احوال نیز گفت: تغییر نام خانوادگی نیاز به حکم دادگاه ندارد و چنانچه نام خانوادگی افراد قابلیت تغییر داشته باشد در مراکز ثبت احوال اقدامات مورد نیاز برای تغییر نام خانوادگی انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: در سال گذشته 2 هزار و 158 مورد تغییر نام خانوادگی انجام شده است که در مقایسه با سال 1395 رشد 4.25 درصدی داشته ‌است.

معاون اسناد هویتی ثبت احوال استان با بیان اینکه نام خانوادگی هایی که نام محل ، ایل ، طایفه ،شغل بوده و یا به لحاظ معنایی نامناسب باشد ، یا نام خانوادگی هایی که بیش از سه جزء بوده و یا از عناوین و القاب ، حروف زائد و عدد و ... در آنها استفاده شده باشد قابل تغییر است. افزود: نام خانوادگی جدیدی که انتخاب می‌شود می بایست در حوزه محل صدور شناسنامه بلامعارض بوده (قبلاً به کسی تعلق نگرفته باشد) و چنانچه دارای معارض باشد باید با دریافت اجازه از اولین کسی که نام خانوادگی انتخاب شده را دارد، نام خانوادگی جدید را برای خود انتخاب کند.

شجاع الدین همچنین در مورد هزینه این تغییرات نیز گفت: طبق قانون بودجه سال 1397 تغییر نام 2 میلیون و پانصد هزار ریال و تغییر نام خانوادگی یک میلیون ریال هزینه در بر دارد.

 

مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر، اسامی برتری که خانواده های بوشهری در سال 96 برای فرزندان خود انتخاب کرده اند را اعلام کرد.

کیامرث صالحی نیا در مورد فراوانی نام‌هایی که بوشهری ها برای فرزندان خود در سال گذشته برگزیده‌اند، گفت: حسین، محمد، امیرعلی، علی و امیر حسین اسامی برتر بوشهری ها در سال 96 بوده که برای پسران خود انتخاب کرده‌اند.

وی اضافه کرد: همچنین رضا، ابوالفضل، علیرضا، محمدطاها و محمدرضا نیز در رده‌های بعدی نامگذاری از سوی خانواده‌های بوشهری قرار گرفته‌اند.

مدیر کل ثبت احوال استان در مورد فراوانی نام‌های دختران نیز اظهار داشت: فاطمه، زهرا، زینب، رقیه و فاطمه زهرا 5 اسم برتری بودند که مردم استان برای دختران خود برگزیدند.

به گفته صالحی نیا، حلما، مریم، آوا، یسنا و نازنین زهرا نیز در رده‌های بعدی نامگذاری خانواده‌ها قرار گرفته‌اند.

سال گذشته درمجموع 21 هزار و761 نوزاد در استان بوشهر به دنیا آمده اند .

به گزارش روابط عمومی ثبت احوال استان بوشهر؛ مدیر کل ثبت احوال استان گفت: این آمار درسال ما قبل آن 22 هزار و 832 واقعه بوده است که کاهش 4.69 صدم درصدی را شاهد هستیم.

کیامرث صالحی نیا افزود: پسران با 11 هزار و 279 ولادت ثبت شده همچنان رکوردار آمارتولد دراستان بوشهر هستند و به ازای هر 106 پسر، 100 دختر متولد شده، این در حالی است که این رقم در سال ماقبل آن 108 پسر به 100 دختر بوده است.

وی ادامه داد: از ولادت های ثبت شده استان در سال گذشته 663 مورد چند قلو بوده که از این تعداد سهم دوقلوها 312، سه قلوها 13 و مابقی چندقلوزایی(3 قلو به بالا) می باشد.

مدیرکل ثبت احوال بوشهربا اشاره به سن مادران اظهار داشت: مادران گروه سنی 25 تا 29  سال با ثبت بیشترین میزان فرزندآوری در رده نخست و بعد از آن مادران گروه سنی 30 تا 34 سال قرار دارند .

صالحی نیا در پایان با بیان اینکه در سال 96 نرخ ثبت ولادت تا یک سال استان 18.6 در هزار بوده است گفت: این به آن معناست که به ازای هر 1000 نفر از جمعیت استان حدود 18.6 نفر به جمعیت آن اضافه شده است.