چاپ
بازدید: 724

به گزارش روابط عمومي ثبت احوال استان بوشهر، صبح امروز طی نشستی با حضور مسئولین و کارکنان اداره ثبت احوال بوشهر از ایستگاه سیار اخذ کارت هوشمند ملی در بوشهر به دست نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر رونمایی شد.

مدیرکل ثبت احوال استان بوشهربا اشاره به ارائه خدمات مطلوب سجلی به قشرهای  مختلف جامعه اظهار داشت: ایستگاه سیار صدور کارت هوشمند ملی در گام نخست برای معلولان جسمی، حرکتی و جانبازان خدمات ارائه می‌کند و سپس در مناطق روستایی و صعب العبور به‌کار گرفته می‌شود.

کیامرث صالحی نیا از راه‌اندازی هفت ایستگاه سیار برای صدور کارت هوشمند ملی در استان بوشهر خبر داد و افزود: به‌زودی با کمک و همکاری اداره پست و دفاتر پیشخوان دولت تعداد دستگاه‌های سیار صدور اخذ کارت ملی هوشمند در استان بوشهر به 8  ایستگاه افزایش می‌یابد.

وی با بیان اینکه از آغاز طرح صدورکارت ملی هوشمند نزدیک به 305 هزار نفر از مردم استان بوشهر کارت هوشمند خود را دریافت کرده‌اند تصریح کرد: 430 هزار نفر در استان بوشهر تاکنون درخواست صدور کارت ارائه کرده‌اند و به همین تعداد هم هنوز هیچ اقدامی برای دریافت کارت ملی هوشمندانجام نداده‌اند.

 مدیرکل ثبت احوال استان با اشاره به اینکه تمام کارت‌های ملی قدیمی از اول فروردین سال 97 فاقد اعتبار می‌شوند تاکید کرد: از هم‌استانی‌ها تقاضا می‌شود هر چه سریع‌تر برای صدور کار ملی هوشمند اقدام کنند تا بتوانند خدمات مورد نظر را از دستگاه‌های مختلف دریافت کنند.

صالحی‌نیا  با بیان اینکه در 57 نقطه استان بوشهر خدمات سجلی ارائه می‌شود گفت: اداره کل ثبت احوال استان بوشهر در 57 نقطه این استان خدمات گوناگون سجلی از جمله صدور کار ملی هوشمند ارائه می‌دهد و این در حالی است که 7 ایستگاه سیار برای صدور کارت ملی هوشمند در استان بوشهر راه‌اندازی شده است.

آیت الله صفایی بوشهری در این نشست با اشاره به اهمیت ثبت احوال، اظهار داشت: اداره ثبت احوال همانطور که متکفل شناسنامه و کارت هویت است، خود کانون ثبت، ارائه، نظارت و مدیریت احوال گوناگون یک جامعه و ناظر بر رشد یا تقلیل نرخ امور حیاتی است.

ایشان با بیان اینکه کار شما در اداره ثبت احوال کار بزرگی است، ادامه داد: همانطور که شناسنامه و کارت ملی، هویت یک جامعه را مشخص می کند، اداره ثبت احوال نیز کانون تجمیع و تولید هویت های یک جامعه است.

نماینده مقام معظم رهبری در استان و امام جمعه بوشهر با بیان اینکه ما الان از هویت صد سال قبل استان در رابطه با اشخاص و وقایع حیاتی اطلاعات کمی داریم، گفت: چون آمار دقیق هویتی صد سال اخیر استان را نداریم، نمی توانیم با یک بررسی دقیق علمی، مسائل را مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار دهیم.

آیت الله صفایی بوشهری نگهداری اسناد در اداره ثبت احوال را کاری بسیار بزرگ عنوان نموده و افزود: با این کار، تاریخ استان برای آیندگان شفاف و روشن خواهد بود.

ایشان ادامه داد: کاری که شما در نگهداری اسناد و مدارک انجام می دهید به تاریخ استان کمک می کند.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر به دست آوردن شناسنامه هویتی استان بوشهر را ضروری دانسته و اظهار داشت: تقاضا دارم با تشکیل یک گروه تحقیقی، تاریخ 150 سال اخیر استان بوشهر را بررسی و بر روی آمارهای حیاتی و علل آن کار کنید.

آیت الله صفایی بوشهری ادامه داد: اگر بتوانید گذشته از حفظ آمارها و ثبت آنها، وقابع حیاتی استان از سابق بیرون آورده و تحلیل شود، این اطلاعات حیاتی و تحلیل های جامعه شناسی و روان شناسی می تواند در شناخت، برنامه ریزی و مدیریت، بسیار مؤثر باشد.

ایشان در ادامه افزود: ثبت، حفظ و نگهداری اسناد و مدارک شخصیت های گذشته و حال استان بسیار مهم است و در این رابطه حتی شرکت های خصوصی نیز می شود تشکیل داد.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر تأکید نمود: ثبت احوال مرکز حفظ هویت یک جامعه است و باید توجه بیشتری به آن شود.

در پایان پس از رونمایی از این ایستگاه سیار، کارت ملی هوشمند آیت الله صفایی بوشهری به ایشان تحویل داده شد.