مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر:از آمادگی ارائه 'سرویس بر خط' برای احراز دیجیتالی هویت افراد خبر داد.

به گزارش روابط عمومی ثبت احوال استان بوشهر، کیامرث صالحی‌نیا ظهر امروز در جمع خبرنگاران با گرامیداشت روز ملی ثبت احوال از  مهلت استفاده از کارت هوشمند تا پایان سال 1396 خبرداد و اظهار داشت: اداره کل ثبت احوال استان بوشهر در 57 نقطه این استان خدمات گوناگون سجلی از جمله صدور کارت هوشمند ملی ارائه می‌دهد.

مدیرکل ثبت احوال استان با بیان اینکه از سال 1392 تاکنون 417 هزار در خواست کارت هوشمند ملی به ثبت احوال استان بوشهر ارائه شده تصریح کرد: تا پایان آبان‌ماه امسال افزون بر 287  هزار کارت هوشمند ملی در استان بوشهر صادر شده است.

وی با اعلام اینکه 440 هزار نفر از جمعیت استان بوشهر هنوز برای دریافت کارت ملی هوشمند اقدام نکرده‌اند تاکید کرد: با توجه به اینکه اعتبار کارت ملی قدیمی تا پایان سال 96 تعیین شده است می‌طلبد مردم سریعتر نسبت به  دریافت کارت هوشمند ملی اقدام کنند.

ایشان در خصوص وقایع چهارگانه استان بوشهر گفت: در هشت ماه امسال 14هزار و 649 مورد ولادت و 2 هزار و 725 واقعه وفات در این استان ثبت شده که نسبت به سال گذشته 2.5 درصد در بخش موالید کاهش و 2.17 درصد در بخش وفات افزایش نشان می دهد.
وی ادامه داد: نسبت جنسی ولادت در استان 107 می باشد. بعبارتی در مقابل 100 ولادت دختر 107 ولادت پسر به ثبت رسیده است.
صالحی نیا اضافه کرد: فراوانی نام در پسران حسین، محمد، امیرعلی، علی، امیرحسین، ابوالفضل، رضا، علی رضا، محمد طاها و امیرعباس و در بخش دختران نیز فاطمه، زهرا، زینب، رقیه، فاطمه زهرا، آوا، حلما، مریم، یسنا و ریحانه است.
وی یادور شد: همچنین در هشت ماه امسال 483  نفر چند قلوزایی و 25 مورد فرزند خواندگی در استان بوشهر ثبت شده است.
مدیرکل ثبت احوال استان افزود: براساس آمار، بیماری های قلبی و عروقی با 42.4 درصد و حوادث غیرعمد با 10.2 درصد بیشترین علل مرگ و میر در استان بوشهر شناخته شده است.
صالحی نیا گفت: همچنین در بخش ازدواج نیز پنج هزار و 38 مورد تا پایان هشت ماه امسال ثبت شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل شاهد 12.71درصد کاهش هستیم.
وی یادآور شد: همچنین یکهزار و 180 واقعه طلاق نیز در این مدت در استان بوشهر به ثبت رسید که نسبت به سال گذشته 11.54درصد کاهش نشان می دهد.
مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر با اشاره به صدور گواهی ولادت ویژه فرزندان اتباع بیگانه گفت: بانوان ایرانی که به صورت رسمی با اتباع بیگانه ازدواج کرده و صاحب فرزند شده‌اند با مراجعه به اداره ثبت احوال می‌توانند گواهی ولادت فرزندان خود را دریافت کنند.

صالحی‌نیا از راه‌اندازی سرویس برخط ثبت احوال در دستگاه‌های اجرایی استان بوشهر  نیز خبرداد و تصریح کرد: برای احراز هویت دیجیتالی و حذف دریافت تصویر مدارک از مردم، آمادگی راه‌اندازی سرویس برخط ثبت احوال در همه دستگاه‌های اجرایی استان بوشهر فراهم است و  براین اساس احراز هویت به صورت دیجیتال انجام می‌شود و نیازی به ارائه مدارک نیست.

وی با اشاره به ارائه خدمات سجلی به معلولان و افراد  ناتوان جسمی بیان کرد: هفت ایستگاه سیار برای صدور کارت هوشمند ملی برای جانبازان و معلولان جسمی حرکتی که امکان حضور در محل های اخذ درخواست را ندارند راه‌اندازی شده است.

مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر  با تاکید بر ارائه آموزش به کارکنان، از اجرای برنامه‌های آموزشی به‌صورت حضوری، الکترونیکی و ویدئوکنفرانسی در ثبت احوال بوشهر خبرداد و افزود: هدف از این کار ارتقاء سطح دانش و بروز آوری اطلاعات کارکنان در راستای خدمات مطلوبتر و بهتر به شهروندان می باشد.