استاندار بوشهر گفت: دقیق ترین و صحیح ترین منبع آمار وقایع چهارگانه، سازمان ثبت احوال است.

به گزارش روابط عمومی ثبت احوال استان بوشهر، همزمان با روز ملی ثبت احوال، مدیرکل و مسئولین ثبت احوال استان به دیدار استاندار بوشهر رفتند.

مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر در آغاز این نشست گفت: ثبت احوال استان با همکاری پایگاه اطلاعات جمعیتی کشور آمادگی ارائه 'سرویس بر خط' برای احراز دیجیتالی هویت افراد را دارد.

کیامرث صالحی نیا افزود: براین اساس احراز هویت افراد به صورت دیجیتال انجام می شود و نیازی به دریافت مدارک نیست که انجام این کار در صرفه جویی در هزینه و زمان، تاثیر مستقیم دارد.

وی با بیان اینکه از آغاز طرح صدورکارت هوشمند ملی نزدیک به 305 هزار نفر از مردم استان بوشهر کارت هوشمند خود را دریافت کرده‌اند تصریح کرد: تاکنون 417 هزار و 469 مورد درخواست کارت هوشمند ملی در این استان ثبت شده که از این تعداد برای 17هزار و 868 نفر کارت ملی هوشمند صادر و در ثبت احوال مانده است اظهار کرد: هنوز 440 هزار نفر از جمعیت استان برای دریافت کارت هوشمند ملی اقدام نکرده اند.

مدیرکل ثبت احوال درباره وقایع چهارگانه استان بوشهرنیز گفت: در هشت ماه امسال 14هزار و 649مورد ولادت و 2هزار و 725واقعه وفات در این استان ثبت شده که نسبت به سال گذشته 2.5 درصد در بخش موالید کاهش و 2.17درصد در بخش وفات افزایش نشان می دهد.
وی گفت: نسبت جنسی حاصل از ثبت وقایع ولادت در مقابل 100 ولادت دختر 107ولادت پسر در استان بوشهر ثبت شده است.
صالحی نیا اضافه کرد: فراوانی نام در پسران حسین، محمد، امیرعلی، علی، امیرحسین، ابوالفضل، رضا، محمد طه و امیرعباس و در بخش دختران نیز فاطمه، زهرا، زینب، رقیه، فاطمه زهرا، آوا، حلما، مریم، یسنی و ریحانه است.

ایشان در پایان  با بیان اینکه در 57 نقطه استان بوشهر خدمات سجلی ارائه می‌شود گفت: اداره کل ثبت احوال استان بوشهر در 57 نقطه این استان خدمات گوناگون سجلی از جمله صدور کارت هوشمند ملی ارائه می‌دهد و این در حالی است که 7 ایستگاه سیار برای صدور کارت هوشمند ملی در استان بوشهر پیش بینی شده است.

استاندار بوشهر گفت: پایه برنامه‌ریزی در کشور بر اساس داده‌های درست است و این امر جامعه را به سمتی می برد که برنامه‌ریزی و تصمیمات منطقی و کارشناسی باشد.
عبدالکریم گراوند با بیان اینکه یکی از مهمترین داده ها، آمار جمعیتی است، تصریح کرد:   برای انجام امور مربوط به داده‌های جمعیتی، مناسبترین نهاد، سازمان ثبت احوال است.
وی با اشاره به هوشمند کردن عملیات مربوط به اطلاعات هویتی در کشور بیان داشت:  هوشمند کردن خدمات مربوط به اطلاعات هویتی اقدام ارزشمندی است که در جهت رفاه حال مردم انجام شده و در مسیر خدمت رسانی بهتر به مردم است.
 گراوند تاکید کرد: در انجام امور برنامه‌ریزی حوزه های مختلف، باید از دوباره کاری پرهیز  کرده و با استفاده از کار کارشناسی، برنامه ریزی و تصمیم گیری شود.
وی گفت: با توجه به وجود صنایع عظیم نفت و گاز در استان، شتاب رشد جمعیت در استان بوشهر بالاست لذا باید نگاه بلند مدتی در برنامه‌ریزی های آماری داشته باشیم.
استاندار بوشهر اضافه کرد: دقیق ترین و صحیح ترین منبع آمار وضعیت وقایع چهارگانه، سازمان ثبت احوال است و نگاه ما به این گونه سازمان‌ها نگاه وظیفه‌ای است.