بمناسبت روز ملی ثبت احوال، فرماندار بوشهربه دیدار مدیرکل ثبت احوال استان رفت.

به گزارش روابط عمومی ثبت احوال استان بوشهر، صبح امروز فرماندار بوشهر و معاونین به همراه بخشدار بخش مرکزی بوشهر به دیدار مدیرکل ثبت احوال استان رفتند.

در آغاز این دیدار مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر با تاکید بر اهمیت و حساسیت اسناد و مدارک هویتی اظهار داشت: اتقان اسناد هویتی اقدامی مهم در سازمان ثبت احوال است که به کاهش مشکلات امنیتی و اقتصادی منجر خواهد شد.

کیامرث صالحی نیا با بیان اینکه برای برنامه ریزی و مدیریت کلان کشور، باید وقایع حیاتی مردم بهنگام و صحیح در دسترس باشد گفت: سه موضوع اساسی ثبت به موقع وقایع حیاتی، صدور کارت هوشمند ملی و نظارت و بهره برداری از آرشیو الکترونیکی اسناد هویتی در ثبت احوال بسیارحائز اهمیت است و از این رو سازمان ثبت احوال در سالهای اخیر در مسیر الکترونیکی شدن گامهای بلندی برداشته و این روند رو به رشد تا رسیدن به جایگاه اصلی در دولت الکترونیک به سرعت ادامه دارد.

ایشان در ادامه به ایجاد تحولات بنیادین در کشور با صدور کارت هوشمند ملی اشاره کرد و گفت: کارت هوشمند به عنوان یکی از مقدمات و زیر ساختهای دولت الکترونیک و یکی از برنامه های راهبردی سازمان ثبت احوال است.

وی با بیان اینکه این کارت هوشمند محل ذخیره اطلاعات افراد است گفت: برای احراز هویت دیجیتالی و حذف دریافت تصویر مدارک از مردم، آمادگی راه‌اندازی سرویس برخط ثبت احوال در همه دستگاه‌های اجرایی استان بوشهر فراهم است و  براین اساس احراز هویت به صورت دیجیتال انجام می‌شود و نیازی به ارائه مدارک نیست.

صالحی نیا شناسایی، تصدیق هویت و امضای دیجیتال را از مهمترین مزایای کارت هوشمند ملی برشمرد و گفت:  مشخصات فرد بر روی کارت قید شده و اطلاعات هویتی وی نیز در سیستم ثبت شده که علاوه بر جنبه فیزیکی شناسایی به صورت سامانه ای نیز در مرحله نخست، شخص قابل شناسایی است.

مدیرکل ثبت احوال استان به تصدیق هویت در کارت هوشمند ملی نیز اشاره کرد و گفت: علاوه بر مشخصات و عکس فرد، انگشت نگاری از طریق اسکنری که بر روی دستگاه وجود دارد نیز انجام می شود که سیستم از این طریق فرد را شناسایی می کند و بدون اسکن، ورود کاربر به سیستم امکانپذیر نیست.

وی، امضای دیجیتال را از دیگر مزیت های کارت هوشمند ملی دانست و گفت: اسناد به صورت طبقه بندی شده در این کارت ذخیره می شوند و در دفاتر اسناد رسمی امکان امضای دیجیتال فراهم است.

مدیرکل ثبت احوال استان در پایان اضافه کرد: کارت هوشمند ملی کارتی چند منظوره برای بهره مندی از خدمات دولت الکترونیک طراحی شده است و در آینده نزدیک به عنوان دفترچه بیمه، کارت آموزش، کارت انتخابات الکترونیکی، یارانه ، عابر بانک و سایر بخش ها مورد استفاده قرار می گیرد.

گفتنی است در پایان این دیدار فرماندار بوشهر و هیات همراه از گنجینه اسناد هویتی استان بوشهر بازدید کردند.