مدیر کل ثبت احوال استان بوشهر گفت: با هماهنگی صورت گرفته با وزارت کشور مقرر شده افرادی که تا پایان سال موفق به پیش ثبت نام کارت هوشمند ملی نشوند، بتوانند در ابتدای سال آینده، نسبت به این موضوع اقدام کنند.

کیامرث صالحی نیا اظهار داشت: در اطلاعیه های قبل اعلام شده بود هموطنانی که کارت ملی آنان تا پایان اسفند ۹۶  اعتبار دارد، از ابتدای سال ۹۷ فاقد اعتبار خواهد بود؛ از این رو با مراجعه بیش از ظرفیت مردم، به سامانه ثبت نام علاوه بر اختلال موقت در سامانه، نوبت های تکمیل ثبت نام در فروردین ماه پر شده  و لذا هم  استانی های عزیز می توانند تا پایان خرداد ماه برای تعویض کارت ملی خود اقدام کنند.

وی تصریح کرد: این زمان دیگر تمدید نخواهد شد و کسانی که هنوز نسبت به پیش ثبت نام کارت ملی هوشمند اقدام نکرده اند در اولین فرصت به دفاتر مربوطه مراجعه کنند چرا که پس از این موعد، در صورت نداشتن کارت هوشمند ملی از خدماتی که در بستر این کارت لحاظ گردیده محروم خواهند شد.

صالحی نیا ادامه داد: صدور کارت هوشمند ملی از سال 1391 با هدف تسهیل فرآیند شناسایی، تصدیق هویت و حفظ امنیت اطلاعات فردی هر شهروند آغاز شد.

مدیرکل ثبت احوال استان بوشهربیان کرد: وقتی کارت هوشمند ملی باشد دیگر در مراجعه به ادارات و نهادها نیاز به کپی کارت ملی نیست و ضمن سرعت بخشیدن به امور از بسیاری جعل و کلاهبرداری ها جلوگیری می شود.

وی با اشاره به اهمیت کارت هوشمند ملی، افزود: در آینده نزدیک برای ارائه بسیاری از خدمات الکترونیک دولت، از این زیرساخت استفاده خواهد شد و مردم از مزایای این کارت بهره مند می شوند که مهمترین آن امضای دیجیتال به عنوان کلید ورود به دولت الکترونیک است.

کیامرث صالحی نیا در پایان با اشاره به قطعی احتمالی سامانه حین انجام فرآیند ثبت نام و کسر وجه از متقاضیان بدون تائید نهائی اظهار داشت: وجه کسر شده از متقاضیان پس از 72  ساعت به حساب آنان برگشت داده می شود، در صورت عدم برگشت مبلغ، پس از 72  ساعت، متقاضی می تواند با شرکت پرداخت الکترونیک سداد به شماره 42739000  - 021 با پاسخگوئی  24 ساعته تماس گرفته و مشکل را پیگیری کند .