به گزارش روابط عمومی ثبت احوال استان بوشهر، جلسه بررسی وضعیت و رفع مشکل افراد فاقد شناسنامه در استان،با حضور رئیس و کارشناسان اداره اموراتباع خارجی استان، رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه استان، رئیس نمایندگی وزارت امورخارجه در استان، مدیرکل پزشکی قانونی، مدیرکل امور بیگانگان استان، مدیرکل، معاونین و روسای ادارات تابعه ثبت احوال استان بوشهر در سالن کنفرانس ثبت احوال تشکیل شد.

در این نشست مدیرکل ثبت احوال استان اظهار داشت: در سالیان اخیر با مشکلات زیادی در زمینه پرونده فاقدین شناسنامه و افراد مشکوک التابعه در استان مواجه هستیم که امیدواریم با تعامل و هم افزایی همه دستگاههای ذیربط این مشکلات را به حداقل برسانیم.

کیامرث صالحی نیا ادامه داد: وقتی شورای تامین یک شهرستان با همکاری شوراها، دهیاران و معتمدان محلی هویت ایرانی بودن یک فاقد شناسنامه را تایید کنند دیگر نیازی نیست او را برای گرفتن آزمایش دی ان ای که هزینه و زمان زیادی را می طلبد، معرفی کرد.

وی ادامه داد: باید از ظرفیت بالای سیاسی و اجتماعی استان برای حل مشکل فاقدین شناسنامه کمک گرفت و در قالب کمیته ای متشکل از معتمدین و افراد سرشناس محلی نسبت به تایید هویت افراد اقدام کرد.
ایشان اضافه کرد: براساس ماده 45 قانون ثبت احوال اگر مامورین این اداره در رابطه با هویت فرد متقاضی مدرک هویتی تردید نداشته باشند می توانند سند هویتی آنرا صادر کرده و تحویل دهند.

صالحی نیا با تاکید بر سرعت بخشیدن در پاسخ به استعلامات فاقدین شناسنامه گفت: متاسفانه پاسخ به استعلامات فاقدین شناسنامه مربوط به پلیس اطلاعات و امنیت عمومی نیروی انتظامی بسیار به طول می انجامد؛ به نحوی که افراد با گذشت بیش از چند سال هنوز موفق به دریافت پاسخ استعلام نیروی انتظامی نشده اند.

مدیرکل ثبت احوال استان با اعلام اینکه انتشار آمار و اطلاعات جمعیتی یکی از وظایف ذاتی این سازمان است گفت: آمار و اطلاعات دقیق در برنامه ریزیهای کلان کشور نقش حیاتی و به سزایی دارد لذا با توجه به اهمیت موضوع سازمان ثبت احوال به دنبال جمع‌آوری اطلاعات و آمار دقیقی است تا بتواند آن را در اختیار مسئولان و تصمیم‌گیران کشور قرار دهد.

در پایان مدیرکل ثبت احوال استان خواستار همراهی و همکاری بیش از پیش فرابخشی و پشتیبانی استانداری برای تسریع در روند حل مشکلات فاقدین ورقه شد.