به گزارش روابط عمومی ثبت احوال استان بوشهر، این آئین با حضور رئیس سازمان ثبت احوال کشور، معاون امور اسناد هویتی، معاون فناوری اطلاعات و آمار جمعیتی، مدیرکل حراست، معاون مالی و ذیحسابی سازمان ثبت احوال کشور، معاونین، روسا و کارشناسان ثبت احوال استان بوشهر برگزار شد.

در این آئین کیامرث صالحی نیا گفت: مساحت استان بوشهر 23 هزارو 197 کیلومتر مربع و جمعیت آن طبق سرشماری سال 1395، یک میلیون و131 هزارو 169 نفر بوده، که با محاسبات انجام شده، برآورد جمعیت استان تا پایان شهریور ماه امسال به یک میلیون و 155 هزار و 344 نفر رسیده است. همچنین تراکم نسبی آن قریب به 49 نفر در هر کیلومتر مربع می باشد.

وی با بیان اینکه تا قبل از انقلاب فقط 2 اداره ثبت احوال در استان بوشهر وجود داشت، اظهار کرد: در حال حاضر در 60 نقطه از استان بوشهر خدمات ثبت احوال به مردم ارائه می شود که شامل 13 اداره، 10 نمایندگی، 27 دفتر پیشخوان شهری، 10 دفتر ICT روستایی می باشد.

ایشان ادامه داد: 7 ایستگاه سیار درخواست کارت هوشمند ملی نیز آماده اخذ درخواست از افرادی که امکان حضور در مراکز ثبت احوال را ندارند و یا در مناطق صعب العبور و دور دست زندگی می کنند، هستند.

صالحی نیا اضافه کرد: نسبت جمعیت استان به کل مکان های ارائه خدمات هویتی، 26 هزارو 258 نفر به ازاء هر مکان است.

ایشان عملکرد مورد انتظار سازمان ثبت احوال کشور در خصوص ثبت ولادت در مهلت قانونی در سال جاری را 98.95 درصد عنوان و ابراز داشت: در سایه تلاش کارکنان و شورای هماهنگی ثبت وقایع حیاتی استان به 99.61 درصد دست یافتیم.
وی با بیان اینکه در این مدت 98.6 درصد وفات استان در مهلت قانونی ثبت شده است گفت: این میزان نسبت به عملکرد مورد انتظار سازمان ثبت احوال 65 صدم درصد رشد داشته است.

صالحی نیا، ثبت بموقع وقایع پنج گانه، صدور 239 هزارو 260 جلد شناسنامه مکانیزه، 609 هزارو 299 درخواست کارت هوشمند ملی، تحویل 567 هزارو 670 کارت هوشمند و ثبت بالغ بر 700 هزار نشانی از دیگر خدمات ثبت احوال استان برشمرد و بیان داشت: ماحصل این اقدامات، افزایش اعتماد عمومی به صحت و دقت اطلاعات مندرج در مدارک هویتی شده است.

مدیرکل سابق ثبت احوال استان تعداد کل پست های سازمانی ثبت احوال استان بوشهر را 172 پست عنوان کرد و افزود: هم اکنون 80 مرد و 22 زن در ثبت احوال استان شاغل هستند و 82 پست سازمانی در ثبت احوال استان بلاتصدی است.

رئیس سازمان ثبت احوال با ابراز خرسندی از حضور در جمع کارکنان ثبت احوال استان بوشهر گفت: توفیق خدمت به مردم فرصتی است که خداوند در اختیار بندگانش قرار داده تا منشا اثر باشند و در تاریخ مانا و ماندگار بمانند.

دکتر درخشان نیا با بیان اینکه فرصت خدمت بسیار زود به اتمام میرسد، افزود: اگر امکان انجام خواسته مراجعه کننده ای وجود داشته باشد با سرعت و دقت انجام دهید تا خاطره خوشی از ثبت احوال در یادها باقی بماند و اگر چنانچه اجابت خواسته مراجعه کننده ای به هر دلیل وجود نداشته باشد، ایشان را احترام کنید و با صبر و حوصله و لحن خوش دلیل عدم اجابت خواسته را به وی اعلام کنید.

رئیس سازمان ثبت احوال در بخش دیگری از سخنانش، سازمان ثبت احوال را یک سازمان پیشرفته و مکانیزه عنوان و اظهار داشت: سازمان ثبت احوال با تحولات بنیادینی که در سالهای اخیر در بحث انفورماتیک و ارتباطات دیجیتال داشته است به دروازه ورود به دولت الکترونیک تبدیل شده و مسائل حاکمیتی کشور به آن گره خورده و نیازمند آن است.

ایشان در خصوص بازنگری قانون ثبت احوال نیز گفت: بازنگری و به روز رسانی قوانین و مقررات ثبت احوال در سالهای پیش کلید خورده ولی به طور جدی دنبال نشده بود.

دکتر درخشان نیا ادامه داد: با پیگیری های انجام شده و نظرسنجی که از کارشناسان حقوقی، مدیران، کارشناسان و کارمندان ثبت احوال استانها صورت گرفته تشریفات و مقدمات آن آماده و در اختیار موسسه پژوهشی علامه طباطبایی، مجری این طرح قرار گرفته است تا با مطالعات دقیق، شاهد اصلاحات متناسب با پیشرفتها و تحولات جامعه کنونی و تصویب قانونی جامع و کامل باشیم.

در پایان رئیس سازمان ثبت احوال کشور از زحمات یازده ساله کیامرث صالحی نیا قدردانی، و آقای اسکندر پاسالار را به عنوان مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر معرفی کردند.