معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار بوشهر: مسائل راهبردی جمعیتی استان بوشهر با جدیت دنبال شود.

به گزارش روابط عمومی ثبت احوال استان بوشهر، شورای راهبردی جمعیت استان بوشهر صبح امروز به ریاست معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار و به دبیری ثبت احوال استان با حضور اعضای جلسه، نخبگان علمی، اساتید دانشگاه ها، فعالین اجتماعی و سمن ها در استانداری بوشهر تشکیل جلسه داد.

مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر از ثبت ۳۲۶ مورد ازدواج در سن کمتر از ۱۴ سال در استان بوشهر خبر داد و گفت: استان بوشهر نسبت به متوسط کشور در حال پیرتر شدن است.

اسکندر پاسالار اظهار داشت: این شورا بر اساس سیاست‌های ابلاغی رهبر معظم انقلاب اسلامی تشکیل شده است که از امروز در استان بوشهر فعال می‌شود.

وی اضافه کرد: شورای راهبردی جمعیت استان بوشهر مسائل مختلف جمعیتی استان بوشهر را بررسی کرده و با تصمیم گیری و برنامه‌ریزی، راهبردهای مناسب طراحی و تدوین و اجرایی خواهد شد.

مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر با اشاره به تفاوت‌های برخی شاخص‌های جمعیتی استان بوشهر با متوسط کشوری بیان کرد: جمعیت کشوری طی ۱۰۰ سال اخیر 8 برابر شده است و از هشت و نیم میلیون نفر به ۸۰ میلیون نفر رسیده است.

زنگ خطر جمعیت برای استان بوشهر

وی به شاخص پنجره طلایی جمعیت اشاره کرد و ادامه داد: پنجره طلایی جمعیت یعنی دو سوم جمعیت کشور در یک گروه سنی قرار بگیرند که بیشترین فعالیت را در حوزه اقتصادی و اجتماعی خواهند داشت.

پاسالار با اشاره به اینکه جمعیت ایران رو به پیری می‌رود، خاطرنشان کرد: بیشترین رشد جمعیت مربوط به سال ۶۵ بود که بعد از آن روند رشد جمعیت کاهش یافت.

وی به نتایج آخرین سرشماری اشاره کرد و افزود: در گروه سنی ۱۵ تا ۲۹ سال در استان بوشهر شاهد کاهش ۷.۵ درصدی بوده‌ایم و این زنگ خطری برای استان بوشهر است و نشان می‌دهد که استان بوشهر نسبت به متوسط کشور در حال پیرتر شدن است که اتفاق خوبی نیست.

کمترین تولد در عسلویه

مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر گفت: در صورتی که این وضعیت در سال‌های آینده هم ادامه داشته باشد، جمعیت استان بوشهر بسیار پیر خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه بیشترین میزان خام موالید مربوط به شهرستان دیر و کمترین میزان مربوط به شهرستان عسلویه است اضافه کرد: بیشترین میزان خام مرگ‌ومیر در تنگستان و کمترین میزان مرگ‌ومیر مربوط به عسلویه است.

پاسالار افزود: هرچند نرخ رشد طبیعی جمعیت استان بوشهر از سال های 1390 تا 1395 دارای رشد بوده اما در سال 1396 استان با کاهش نرخ رشد جمعیت روبرو شده است.

بیشترین تراکم جمعیت در کنگان

وی یادآور شد: بیشترین تراکم جمعیت به دلیل وجود نیروی کارگری و شرکت ها و تاسیسات صنعتی در شهرستان کنگان و کمترین تراکم در شهرستان دشتی ثبت شده است.

مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر بیان کرد: در ۹ ماهه نخست سال جاری میزان نرخ ولادت استان بوشهر نسبت به سال قبل ۰.۹ درصد نسبت به سال قبل کاهش داشته است.

وی از افزایش سن مادران در ولادت‌ها خبر داد و افزود: گروه سنی مادرانی که دارای فرزند می‌شوند در حال افزایش است و ۰.۱ درصد شامل ۱۱ واقعه تولدها مربوط به مادران کمتر از ۱۵ سال است و ۳۰ درصد ولادت‌ها مربوط به مادران ۱۵ تا ۲۹ سال هستند.

کاهش نرخ طلاق در استان

پاسالار با اشاره به اینکه کمترین مرگ‌ومیر در عسلویه و بیشترین مرگ‌ومیر در تنگستان بوده است خاطرنشان کرد: بیشترین عامل مرگ و میر استان بیماری‌های قلبی‌وعروقی با ۴۲ درصد است.

وی از کاهش شیب طلاق در استان بوشهر در سال‌های ۹۶ و ۹۷ خبر داد و بیان کرد: بیشترین میزان طلاق مربوط به شهرستان دیر و کمترین میزان طلاق مربوط به شهرستان دشتستان است.

ثبت ۳۲۶ کودک‌همسری

مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر بیان کرد: بیشترین کودک همسری در شهرستان های دشتستان و عسلویه از توابع استان بوشهر ثبت شده است.
 وی گفت: هرچند وضعیت استان نسبت به سایر استان ها در مورد کودک همسری بهتر است اما ثبت یک فقره ازدواج در این بخش هم به عنوان یک مساله باید مورد رسیدگی قرار گیرد.

پاسالار ادامه داد: میانگین سنی ازدواج در استان بوشهر برای مردان ۲۷.۳۶ سال و برای زنان ۲۲.۶۸ سال است. تعداد ازدواج زیر ۱۴ سال در استان بوشهر ۳۲۶ مورد است که رتبه استان در کشور ۲۶ است.

وی گفت: تجرد قطعی (زنانی که سن آنها 49 سال و بیشتر است و هرگز ازدواج نکرده اند) از جمله دیگر مسائل مهم استان بوشهر است که با توجه به بافت سنتی و فرهنگی حاکم بر این استان باید مورد توجه قرار گیرد.
پاسالار میزان تجرد قطعی زنان در استان بوشهر را ۷.۹ درصد عنوان کرد و گفت: ضرورت دارد به این موضوع ورود شود چرا که میزان تجرد قطعی زنان در سطح کشور ۴ درصد است و باید دلایل این موضوع به خوبی بررسی شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار بوشهر گفت: نشست شورای راهبردی جمعیت با رویکرد آینده پژوهی، سوق دادن اعتبارات استانی برای استفاده از پنجره جمعیت، اشاعه مباحث علمی جمعیت و سایر موارد تشکیل شده است.

مجید خورشیدی ادامه داد: این شورا می تواند نقش مهمی در جامعه داشته باشد و باید تلاش شود که همه وظایف شورا با جدیت اجرا شود.

وی خاطرنشان کرد: شورای راهبردی جمعیت استان بوشهر نیامده که در حاشیه باشد و باید خیلی جدی به وظایف خود عمل کند و همه دستگاه‌ها نیز پای کار باشند و برای رسیدن به نقطه مطلوب تلاش شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار بوشهر بیان کرد: برای نشست‌های آینده باید یک دستور کار را داشته باشیم و از قبل به اعضا ابلاغ شود تا صحبت کرده و به نتیجه برسیم.

ایشان با تاکید بر اینکه باید از مسائل کلی پرهیز شود و مسائل را به صورت جزئی بررسی کنیم، افزود: مسائل راهبردی جمعیتی استان بوشهر با جدیت دنبال شود.