فرماندار گناوه گفت: ثبت احوال بندرریگ این شهرستان از ادارات قدیمی و ریشه دار در استان بوشهر است که باید از نمایندگی به اداره ارتقا یابد.

به گزارش روابط عمومی ثبت احوال استان بوشهر، سیدعلی پاک نژاد روز دوشنبه در جلسه شورای هماهنگی ثبت احوال شهرستان گناوه افزود: ارتقای ثبت احوال ریگ از خواسته های مردم و شورای شهر است که امیدواریم هرچه زودتر محقق شود.
وی با بیان اینکه ثبت احوال یکی از سازمان های دارای قدمت زیاد است که ریشه در تاریخ کهن کشور دارد و نیازمند تقویت است، گفت: توجه به زیرساخت های ثبت احوال این شهرستان در دستور کار بوده و همه ساله در کمیته برنامه ریزی به این مهم توجه خاصی شده است.
فرماندارگناوه بیان کرد: باتوجه به در پیش بودن انتخابات مجلس شورای اسلامی، ثبت احوال شهرستان با توجه به اینکه دولت بحث الکترونیکی کردن را در دستور کار دارد، آمادگی کامل داشته باشد.
وی افزود: ادارات و دستگاه های مرتبط در فرایند ثبت وقایع حیاتی با اداره ثبت احوال همکاری لازم داشته باشند.
پاک نژاد گفت: مکانیزه کردن فهرست نوزادان در بیمارستان برای ثبت تولد در اداره ثبت احوال در دستور کار باشد و شبکه بهداشت ودرمان نیز ولادت های خارج از استان بوشهر را پیگیری کند.
وی با اشاره به درپیش بودن روز ملی جمعیت گفت: جمعیت نقشی مهم در جذب اعتبارات دارد و در این زمینه با افزایش موالید که رهبر معظم انقلاب بر آن تاکید دارد می تواند ثمربخش باشد.
فرماندار گناوه از افرادی که تاکنون نسبت به دریافت کارت هوشمند ملی ثبت نام نکرده اند خواست تا هر چه سریع تر به مکان های پیش بینی شده دفاتر پیشخوان مراجعه کنند.

در ادامه این جلسه، مدیر کل ثبت احوال استان بوشهر اظهار داشت: تغییر عنوان نشست این شورا از ثبت وقایع حیاتی به شورای هماهنگی ثبت احوال یکی از برنامه‌ها، از بدو مدیریت بوده است.

وی افزود: امروزه ثبت احوال فقط مختص صدور شناسنامه و کارت ملی نیست بلکه فراتر از این با نگاه و رویکردی نو و تازه در فضای اجتماعی جامعه فعال است.

ایشان اضافه کرد: ثبت احوال از کهن‌ترین سازمان‌های کشور است که از سال ۱۲۹۷ بیش از یک قرن قدمت دارد و در زندگی و مسائل اجتماعی مردم نقش مهمی ایفا می‌کند.

پاسالار گفت: سده اول تاریخ ثبت احوال در کشور ما به خدماتی از جمله صدور شناسنامه معطوف بود که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و بنا به دستور امام (ره) برای حذف نمادهای طاغوتی خدماتی چون تعویض شناسنامه‌های قدیمی انجام شد که کار بسیار مهم و سنگین و پرحجمی بود.

وی با بیان اینکه اختصاص شماره ملی برای همه مردم ایران از دیگر کارهای مهم ثبت احوال است، تصریح کرد: این سازکار برای ایجاد امنیت پایدار در کشور صورت گرفت.

مدیر کل ثبت احوال استان بوشهر یادآور شد: شماره ملی ۱۰ رقمی، امروزه پرکاربردترین شماره در کشور محسوب می‌شود. و با ورود این شماره به هر پایگاه اطلاعاتی به راحتی می‌توان سایر اطلاعات فرد را کسب کرد و ثبت احوال با ایجاد شماره ملی امنیت پایداری را در کشور ایجاد کرده که همه دستگاه‌ها از آن بهره مند شده اند.

وی اضافه کرد: از دیگر کارهای صورت گرفته ایجاد پایگاه اطلاعات جمعیتی کشور است که یک پایگاه بسیار غنی و قوی محسوب می‌شود و تمام بانک‌های اطلاعاتی که در اختیار دستگاه‌ها مختلف برای ارائه خدمات مطلوب به مردم قرار دارد در گرو تکمیل این پایگاه اطلاعاتی است.

پاسالار گفت: حدود ۱۰۰ میلیون داده اطلاعاتی اعم از افراد زنده و فوت شده در این پایگاه ثبت است و هر زمان دستگاه‌های مختلف به آن نیاز داشته باشند با لحاظ سطح دسترسی، از آن بهره برداری می کنند.

وی افزود: پایگاه اطلاعات نسبی و سببی هم در حال اضافه شدن به این پایگاه است و در چند سال آینده با اضافه شدن پایگاه اطلاعاتی نسبی و سببی افراد، این پایگاه جمعیتی قوی‌تر خواهد شد.

ایشان خاطر نشان کرد: آرشیو الکترونیکی اسناد از دیگر گام های مثبت ثبت احوال است که اتفاق مهم و بزرگی برای ارائه سریع‌تر، روان تر و آسان‌تر خدمات به مردم در زمان کوتاه تر انجام شده است.

مدیر کل ثبت احوال استان بوشهر ادامه داد: آرشیو الکترونیکی اسناد در استان بوشهر تکمیل و حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار سند در استان در سال‌های گذشته آرشیو شده است که در هر نقطه از کشور مراجعه کنندگان در هر اداره می‌توانند از این خدمات استفاده کنند و نیازی به حضور و مراجعه به شهرستان محل صدور یا محل تولد نیست.

وی با اشاره به صدور کارت ملی هوشمند در کشور افزود: زیرساخت‌های در نظر گرفته شده برای این کارت توانایی و آمادگی آن را دارد که تمامی دستگاه‌های اداری و اجرایی اطلاعات و خدمات لازم به مردم را در این کارت بارگذاری و ارائه دهند.

پاسالار افزود: ثبت احوال به دنبال این است که راه ارائه خدماتی ایمن و مناسب در فضای مجازی و دیجیتال را برای مردم هموار کند که نیاز به حمل کارت‌های متعدد نداشته باشند.

وی مزایای کارت هوشمند ملی را برشمرد و گفت: احراز هویت دقیق‌تر و ایمن تر، عدم امکان جعل یا سو ء استفاده، ارائه خدمات در فضای مجازی و دیجیتال، دسترسی آسان به اطلاعات، جلوگیری از جعل در اسناد مالکیت و سو استفاده احتمالی، کمک به صرفه جویی در مصرف کاغذ، کمک به محیط زیست از جمله مزایای استفاده از کارت هوشمند ملی است.

مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر افزود: کارت هوشمند ملی از امسال کاربردی شده و دارای کارایی زیادی خواهد بود و امکان جعل یا سو استفاده از آن به هیچ وجه وجود ندارد.

پاسالار اظهار داشت: افراد برای دریافت خدمات دولتی از دستگاه‌های اجرایی و مؤسسه‌های خدمات رسان نظیر بانک‌ها، دفاتر اسناد رسمی، دریافت یارانه و سهام عدالت، بنگاه‌های اقتصادی و بویژه در انتخابات پیش رو، نیازمند کارت هوشمند ملی هستند و در صورت نداشتن آن با مشکل جدی مواجه خواهند شد.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه مدت زمان استفاده از خدمات کارت ملی قدیمی بزودی به پایان می‌رسد، افرادی که تاکنون نسبت به تعویض کارت ملی خود اقدام نکرده‌اند، هرچه سریع‌تر به دفاتر پیشخوان دولت و ادارات ثبت احوال شهرهای استان مراجعه و درخواست خود را ارائه کنند.

وی پیرامون سوالات مردم نسبت به تأخیر در دریافت کارت هوشمند ملی گفت: با سازوکاری که سازمان ثبت احوال کشور دارد و برنامه ریزی صورت گرفته بزودی اولین سری کارت‌ها به دست مردم خواهد رسید و امیدواریم تا پایان شهریور امسال نیز کارت‌های از قبل مانده به دست آنان برسد.

مدیرکل ثبت احوال تصریح کرد: ثبت کد پستی و آدرس دقیق افراد در سامانه ثبت احوال یکی از برنامه‌های مهم اداره کل ثبت احوال به عنوان یک الزام قانونی است.

وی گفت: امروزه ساماندهی و شناسایی جمعیت از ضروریات کشور است و برای حل این مشکل کد پستی و آدرس دقیق افراد مانند شماره ملی الزامی است و همه افراد باید دارای آدرس و کد پستی مشخص باشند که این سامانه هم در حال حاضر فعال است.

اسکندر پاسالار بیان کرد: در استان بوشهر شورای راهبردی جمعیت با ریاست استاندار و حضور سایر اعضا راه اندازی شده و این اطلاعات رصد و کنترل و برنامه ریزی می‌شود.

وی گفت: امروز بسیاری از کارها از جمله احراز هویت‌ها در فضای الکترونیکی و دیجیتالی انجام می‌شود و هویت دیجیتالی بسیار مهم است و بالاترین سطح احراز هویت در فضای دیجیتال از طریق ثبت احوال و کارت ملی هوشمند صورت می‌گیرد.

مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر اظهار داشت: ثبت احوال علاوه بر ثبت اطلاعات هویتی افراد وظیفه حفاظت از این فضای دیجیتالی را نیز برعهده دارد و از اطلاعات هویتی افراد در فضای مجازی و دیجیتالی حفاظت کامل می‌شود.

وی با اشاره به درخواست ارتقا ثبت احوال بندر ریگ گفت: ارتقا ثبت احوال بندر ریگ در حال پیگیری و در مرحله کارشناسی در سازمان اداری و استخدامی کشور است و امید است که این خواسته به حق مردم بندر ریگ به زودی محقق شود.

وی با تقدیر از حمایت و همکاری فرماندار گناوه و دستگاه‌های مربوطه در شهرستان با ثبت احوال در اجرای برنامه‌ها گفت: اداره ثبت احوال گناوه از ادارت بسیار خوب در استان است که باید از تلاش‌های فرماندار گناوه که با تدابیر و درایت و پشتیبانی و همراهی باعث کسب موفقیت‌های شهرستان در این زمینه شدند تقدیر و تشکر کرد.