به گفته مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر از ابتدای امسال تا پایان اردیبهشت ماه، 2 هزار و 785 نفر در استان متولد شدند. این درحالی است که در مدت مشابه سال 97 تعداد متولدان 3 هزار و 206 نفر بوده است که بر این اساس تعداد متولدین دو ماه ابتدایی امسال نسبت به سال گذشته، 13.1 درصد کاهش داشته است.

 

اسکندر پاسالار افزود: از بین متولدین دو ماه نخست امسال در استان بوشهر، هزار و 485 نفر پسر و هزار و 300 نفر دختر بودند و نسبت جنسی از ثبت رویداد ولادت در این مدت 114 پسر به ازای تولد هر 100 دختر بوده است.

 

وی به نرخ ولادت استان طی دو ماه امسال اشاره کرد و اظهار داشت: نرخ ولادت استان طی این مدت 14.1 در هزار می باشد؛ یعنی به ازای هر 1000 نفر جمعیت استان حدود 14 نفر به جمعیت آن اضافه شده است.

 

پاسالار با بیان اینکه در 2 ماهه نخست امسال در هر شبانه روز بطور میانگین 45 واقعه ولادت به وقوع پیوسته است، گفت: بیشترین میزان ولادت مربوط به شهرستان بوشهر و کمترین میزان مربوط به شهرستان دیلم می باشد.

 

مدیرکل ثبت احوال استان با اعلام اینکه بیشترین ولادت ها در گروه سنی مادران 25 تا 29 ساله رخ داده است، تصریح کرد: از کل ولادت های ثبت شده استان طی این مدت، 47 درصد از نوزادان در 5 سال اول زندگی زوجین، 30 درصد بین 6 تا 10 سال و 27 درصد بیشتر از 10 سال متولد شده اند.

 

پاسالار درباره انتخاب محبوب‌ترین نام‌ها برای نوزادان متولد شده در دو ماه ابتدایی امسال گفت: در این مدت خانواده‌های ایرانی محبوب‌ترین نام ها برای فرزندان پسر خود را به ترتیب حسین، علی، محمد، رضا و امیرعلی برگزیدند.
وی اضافه کرد: همچنین در این مدت محبوب‌ترین نام‌ها برای دختران شامل فاطمه، زهرا، رقیه، زینب و باران است.