مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر درخصوص روند صدور شناسنامه‌های مکانیزه گفت: صدور این شناسنامه‌ها از سال 1389 آغاز شده و تا پایان اردیبهشت ماه امسال، تعداد 518هزارو 917 جلد شناسنامه رایانه‌ای جدید در استان بوشهر صادر و تحویل متقاضیان شده است.

اسکندر پاسالار ادامه داد: در دو ماهه نخست امسال 9 هزارو 169 شناسنامه جدید صادر شده که از لحاظ فراوانی، شهرستان بوشهر با 4 هزارو 600 جلد شناسنامه در رتبه نخست قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه با بهره‌ برداری از آرشیو الکترونیکی اسناد،خدمات سجلی بدون در نظر گرفتن محل صدور شناسنامه در سراسر کشور به مردم ارائه می شود، اظهار داشت: درگذشته تعویض شناسنامه فقط در محل صدور شناسنامه امکان پذیر بود و به همین منظور صاحب شناسنامه برای دریافت هرگونه خدمات سجلی باید به محل صدور شناسنامه مراجعه می‌کرد یا از طریق پست درخواست وی به محل صدور شناسنامه ارسال می‌شد  که با بهره برداری از آرشیو الکترونیکی اسناد، خدمات هویتی بصورت پایگاه محور به مردم ارائه می شود و افراد فارغ از محل صدور شناسنامه، با مراجعه به ثبت احوال یا دفاتر پیشخوان محل سکونت، می توانند خدمات هویتی دریافت کنند.

مدیرکل ثبت احوال استان با اشاره به اینکه فرآیند تعویض شناسنامه در اختیار دفاتر پیشخوان قرار داده شده است، تصریح کرد: این اقدام در راستای اصل 44 قانون اساسی و با هدف سرعت‌دهی به کار مردم صورت گرفته است و متقاضیان مجبور نیستند مسافت طولانی را تا ثبت احوال طی کنند و با مراجعه به یکی از نزدیکترین دفاتر پیشخوان که خدمات ثبت‌احوال را  ارائه می‌دهد برای تعویض شناسنامه اقدام کنند.

پاسالار در خصوص مدت زمان تعویض شناسنامه ها نیز گفت: در حال حاضر از درخواستی که برای تعویض شناسنامه در دفتر پیشخوان داده می‌شود تا زمانی که شناسنامه جدید به درب منزل ارسال شود، بسته به شهرستان مورد تقاضا یک هفته تا 15 روز طول می‌کشد.

ایشان ادامه داد: البته صدور شناسنامه برای نوزادان در ادارات ثبت احوال استان بوشهر در کمتر از یک روز برای متقاضیان صادر و تحویل می‌شود.

مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر دارا بودن روکش امنیتی، چاپ برجسته، حساس به مواد شیمیایی، اسکن شدن عکس به جای الصاق، دارا بودن  نخ امنیتی و منقوش بودن به آرم جمهوری اسلامی ایران و عبارت ثبت احوال کشور و خلیج فارس را از ویژگی‌های شناسنامه مکانیزه ذکر کرد و افزود: ضریب امنیتی بالای شناسنامه‌ها و عدم جعل، از مهمترین ویژگی شناسنامه‌های جدید است که در قطع پاسپورت بوده و دارای استاندارد ملی است و مشکلاتی که در گذشته در درج غلط املایی مندرجات شناسنامه وجود داشت در شناسنامه‌های رایانه‌ای جدید وجود ندارد و با توجه به ضریب امنیت بالای این شناسنامه‌ها تاکنون گزارشی مبنی بر جعل این شناسنامه‌ها ارائه نشده است .