تاکید وزیر محترم کشور مبنی بر برگزاری جلسات ثبت وقایع حیاتی با حضور استانداران

به گزارش روابط عمومی ثبت احوال استان بوشهر شورای ثبت وقایع حیاتی استان بوشهر بعدازظهر یکشنبه 30 تیرماه به ریاست مدیرکل و با حضور کلیه اعضا تشکیل جلسه داد.

سرپرست امور اسناد هویتی و دبیر جلسه، ضمن تشریح آمار و عملکرد ثبت وقایع حیاتی در سال جاری گفت: در سه ماه نخست امسال عملکرد خوبی را در ادارات شاهد بودیم که جای تقدیر و تشکر دارد.

حیدر عمرانی با اشاره به اینکه پديده‌هاي ديرثبتي و كم‌ثبتي بزرگ‌ترين چالش‌ پيش‌روي است، اظهار داشت: باید ازکلیه ظرفیت ها و امکانات در ارائه خدمات هویتی و پوشش و ثبت وقایع حیاتی و همچنین جلوگیری از دیرثبتی و کم ثبتی استفاده نمود.

وی ثبت وقايع حياتي را، فعاليتي بين بخشي عنوان کرد و افزود: برای رسیدن به جایگاه مطلوب و مورد انتظار به‌طور جدي نيازمند همكاري مراجع مختلفي هستیم كه به نوعي ازرویداد‌‌هاي حياتي مطلع مي‌شوند و يا به روشي امكان اطلاع‌رساني به مردم را دارند.

مدیرکل ثبت احوال استان با تشکر از ارتقاء عملکرد در شاخص ثبت وقایع ولادت و فوت در مهلت قانونی، به رشد این شاخص ها و تداوم پیگیری ها و هماهنگی ها تاکید کرد و افزود: آمارهای حیاتی دقیق و به موقع برای برنامه ریزی های استانی و کلان کشور بسیار مهم است و صحت داده های مربوطه می تواند زمینه مناسبی را برای تحلیل های آماری و بهره برداری های مفید برای تصمیم گیری ها را فراهم کند.

اسکندر پاسالار با بیان اینکه یکی از وظایف ذاتی و اساسی سازمان ثبت احوال، ثبت بموقع وقایع حیاتی است اظهار داشت: ولادت هر طفل ایرانی و یا فوت هر شخصی اعم از ایرانی و خارجی در مهلت قانونی 15 و 10 روز باید به ثبت برسد و اعلام صحیح و بروز این آمار ها در تصمیمات کلان کشوری نقش بسزایی دارد.

وی با بیان اینکه این آمار قابل قبول بوده و باید تلاش کرد که آن را به صد در صد رسانده و هیچ مورد از وقایع حیاتی ولادت و فوت بدون ثبت نداشته باشیم، افزود: این مهم بدون همکاری دستگاههای ذیربط امکانپذیر نیست؛ تصمیماتی در این خصوص گرفته شده و باید با مراکز بهداشت شهرستانها، بخشداران، شوراهای اسلامی روستا و دهیاران ثبت وقایع حیاتی تعامل بیشتری برقرار کنیم.

مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر با اشاره به نامه اخیر وزیر کشور در خصوص برگزاری جلسات ثبت وقایع حیاتی با حضور استانداران، اظهار داشت: قطعاً این نشان از اهمیت و جایگاه ثبت بهنگام و دقیق وقایع حیاتی در تصمیم گیری های کلان کشور دارد و ثبت احوال باید این فرصت را مغتنم بشمارد و از ظرفیت ایجاد شده بهره لازم را در این مسیر ببرد.

در ادامه‌ جلسه، سایر اعضاء نظرات خود را در خصوص ثبت به موقع وقایع حیاتی مطرح کردند و تصمیماتی در راستای بهبود و تسریع روند کارها در این زمینه مصوب شد.